HU/SB 8.3.11: Difference between revisions
(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit) |
No edit summary |
||
Line 40: | Line 40: | ||
Ahogyan a Bhagavad-gītā elmondja, az Istenség Legfelsőbb Személyiségét egyedül az odaadó szolgálaton keresztül lehet megérteni. ''Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ''. Ha valaki a valóságnak megfelelően akarja megismerni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az odaadó szolgálat tetteihez kell látnia. Ezeket a tetteket sattvának vagy śuddha-sattvának nevezik. Az anyagi világban nagyra becsülik a jóság tetteit, melyek a tiszta brāhmaṇát jellemzik. Az odaadó szolgálat tettei azonban śuddha-sattvák, azaz a transzcendentális síkon állnak. Csakis az odaadó szolgálaton át lehet megérteni a Legfelsőbbet. | Ahogyan a Bhagavad-gītā elmondja, az Istenség Legfelsőbb Személyiségét egyedül az odaadó szolgálaton keresztül lehet megérteni. ''Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ''. Ha valaki a valóságnak megfelelően akarja megismerni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az odaadó szolgálat tetteihez kell látnia. Ezeket a tetteket sattvának vagy śuddha-sattvának nevezik. Az anyagi világban nagyra becsülik a jóság tetteit, melyek a tiszta brāhmaṇát jellemzik. Az odaadó szolgálat tettei azonban śuddha-sattvák, azaz a transzcendentális síkon állnak. Csakis az odaadó szolgálaton át lehet megérteni a Legfelsőbbet. | ||
Az odaadó szolgálatot naiṣkarmyának nevezik. Ha valaki pusztán megtagadja az anyagi cselekedeteket, az nem tart sokáig. ''Naiṣkarmyam apy acyuta-bhāva-varjitam''. Azon, aki nem végez Kṛṣṇa-tudattal kapcsolatos tetteket, az anyagi tettek megszüntetése nem segít. A naiṣkarmya, az anyagi tettektől való mentesség elérése reményében sok rendkívül magas szinten álló sannyāsī hagyott már fel tetteivel, mégis elbuktak, és visszatértek az anyagi síkra, hogy materialistákként cselekedjenek. Ha azonban valaki a bhakti-yoga lelki cselekedeteit végzi, nem esik le. Kṛṣṇa-tudatú mozgalmunkban ezért arra törekszünk, hogy mindenkit mindig lelki cselekedetekkel foglaljunk le, amelyeket végezve az ember transzcendentálissá válik az anyagi tettekhez képest. A bhakti-mārga lelki cselekedetei — ''śravaṇaṁ kīrtanaṁ viṣṇoḥ smaraṇaṁ pāda-sevanam'' | Az odaadó szolgálatot naiṣkarmyának nevezik. Ha valaki pusztán megtagadja az anyagi cselekedeteket, az nem tart sokáig. ''Naiṣkarmyam apy acyuta-bhāva-varjitam''. Azon, aki nem végez Kṛṣṇa-tudattal kapcsolatos tetteket, az anyagi tettek megszüntetése nem segít. A naiṣkarmya, az anyagi tettektől való mentesség elérése reményében sok rendkívül magas szinten álló sannyāsī hagyott már fel tetteivel, mégis elbuktak, és visszatértek az anyagi síkra, hogy materialistákként cselekedjenek. Ha azonban valaki a bhakti-yoga lelki cselekedeteit végzi, nem esik le. Kṛṣṇa-tudatú mozgalmunkban ezért arra törekszünk, hogy mindenkit mindig lelki cselekedetekkel foglaljunk le, amelyeket végezve az ember transzcendentálissá válik az anyagi tettekhez képest. A bhakti-mārga lelki cselekedetei — ''śravaṇaṁ kīrtanaṁ viṣṇoḥ smaraṇaṁ pāda-sevanam'' ([[HU/SB 7.5.23-24|SB 7.5.23]]) — az embert az Istenség Legfelsőbb Személyisége megértéséhez vezetik. Ezért ahogy ebben a versben olvashatjuk, ''sattvena pratilabhyāya naiṣkarmyeṇa vipaścitā'': „Az Istenség Legfelsőbb Személyiségét azok a tiszta bhakták valósítják meg, akik a bhakti-yoga transzcendentális létében cselekszenek.” | ||
A Gopāla-tāpanī Upaniṣad (15) kijelenti: ''bhaktir asya bhajanaṁ tad ihāmutropādhi-nairāsyenaivāmuṣmin manasaḥ kalpanam etad eva ca naiṣkarmyam''. Ez a naiṣkarmya egyik meghatározása. Akkor végez valaki naiṣkarmyát, amikor teljesen elmerül a Kṛṣṇa-tudatú tettekben, s nincsenek olyan anyagi vágyai, hogy akár itt, akár a felsőbb bolygórendszerekben, jelen életében vagy egy elkövetkezőben élvezetre vágyna (''iha-amutra''). ''Anyābhilāṣitā-śūnyam''. Amikor valaki mentes minden szennyeződéstől, és a lelki tanítómester irányítása alatt odaadó szolgálatot végez, akkor a naiṣkarmya szintjén áll. Ilyen transzcendentális odaadó szolgálattal lehet az Urat szolgálni. Tiszteletteljes hódolatomat ajánlom Neki! | A Gopāla-tāpanī Upaniṣad (15) kijelenti: ''bhaktir asya bhajanaṁ tad ihāmutropādhi-nairāsyenaivāmuṣmin manasaḥ kalpanam etad eva ca naiṣkarmyam''. Ez a naiṣkarmya egyik meghatározása. Akkor végez valaki naiṣkarmyát, amikor teljesen elmerül a Kṛṣṇa-tudatú tettekben, s nincsenek olyan anyagi vágyai, hogy akár itt, akár a felsőbb bolygórendszerekben, jelen életében vagy egy elkövetkezőben élvezetre vágyna (''iha-amutra''). ''Anyābhilāṣitā-śūnyam''. Amikor valaki mentes minden szennyeződéstől, és a lelki tanítómester irányítása alatt odaadó szolgálatot végez, akkor a naiṣkarmya szintjén áll. Ilyen transzcendentális odaadó szolgálattal lehet az Urat szolgálni. Tiszteletteljes hódolatomat ajánlom Neki! |
Latest revision as of 07:59, 8 September 2019
11. VERS
- sattvena pratilabhyāya
- naiṣkarmyeṇa vipaścitā
- namaḥ kaivalya-nāthāya
- nirvāṇa-sukha-saṁvide
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
sattvena—tiszta odaadó szolgálat által; prati-labhyāya—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, akit ilyen odaadó cselekedetekkel lehet elérni; naiṣkarmyeṇa—transzcendentális tettekkel; vipaścitā—azok által, akik kellőképpen műveltek; namaḥ—tiszteletteljes hódolatomat ajánlom; kaivalya-nāthāya—a transzcendentális világ Urának; nirvāṇa—annak, aki teljesen mentes az anyagi cselekedetektől; sukha—a boldogságnak; saṁvide—aki az adományozója.
FORDÍTÁS
Az Istenség Legfelsőbb Személyiségét azok a tiszta bhakták valósítják meg, akik a bhakti-yoga transzcendentális létében cselekszenek. Ő az, aki a szennyezetlen boldogságot adja, s Ő a transzcendentális világ Ura. Tiszteletemet ajánlom hát Neki!
MAGYARÁZAT
Ahogyan a Bhagavad-gītā elmondja, az Istenség Legfelsőbb Személyiségét egyedül az odaadó szolgálaton keresztül lehet megérteni. Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ. Ha valaki a valóságnak megfelelően akarja megismerni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az odaadó szolgálat tetteihez kell látnia. Ezeket a tetteket sattvának vagy śuddha-sattvának nevezik. Az anyagi világban nagyra becsülik a jóság tetteit, melyek a tiszta brāhmaṇát jellemzik. Az odaadó szolgálat tettei azonban śuddha-sattvák, azaz a transzcendentális síkon állnak. Csakis az odaadó szolgálaton át lehet megérteni a Legfelsőbbet.
Az odaadó szolgálatot naiṣkarmyának nevezik. Ha valaki pusztán megtagadja az anyagi cselekedeteket, az nem tart sokáig. Naiṣkarmyam apy acyuta-bhāva-varjitam. Azon, aki nem végez Kṛṣṇa-tudattal kapcsolatos tetteket, az anyagi tettek megszüntetése nem segít. A naiṣkarmya, az anyagi tettektől való mentesség elérése reményében sok rendkívül magas szinten álló sannyāsī hagyott már fel tetteivel, mégis elbuktak, és visszatértek az anyagi síkra, hogy materialistákként cselekedjenek. Ha azonban valaki a bhakti-yoga lelki cselekedeteit végzi, nem esik le. Kṛṣṇa-tudatú mozgalmunkban ezért arra törekszünk, hogy mindenkit mindig lelki cselekedetekkel foglaljunk le, amelyeket végezve az ember transzcendentálissá válik az anyagi tettekhez képest. A bhakti-mārga lelki cselekedetei — śravaṇaṁ kīrtanaṁ viṣṇoḥ smaraṇaṁ pāda-sevanam (SB 7.5.23) — az embert az Istenség Legfelsőbb Személyisége megértéséhez vezetik. Ezért ahogy ebben a versben olvashatjuk, sattvena pratilabhyāya naiṣkarmyeṇa vipaścitā: „Az Istenség Legfelsőbb Személyiségét azok a tiszta bhakták valósítják meg, akik a bhakti-yoga transzcendentális létében cselekszenek.”
A Gopāla-tāpanī Upaniṣad (15) kijelenti: bhaktir asya bhajanaṁ tad ihāmutropādhi-nairāsyenaivāmuṣmin manasaḥ kalpanam etad eva ca naiṣkarmyam. Ez a naiṣkarmya egyik meghatározása. Akkor végez valaki naiṣkarmyát, amikor teljesen elmerül a Kṛṣṇa-tudatú tettekben, s nincsenek olyan anyagi vágyai, hogy akár itt, akár a felsőbb bolygórendszerekben, jelen életében vagy egy elkövetkezőben élvezetre vágyna (iha-amutra). Anyābhilāṣitā-śūnyam. Amikor valaki mentes minden szennyeződéstől, és a lelki tanítómester irányítása alatt odaadó szolgálatot végez, akkor a naiṣkarmya szintjén áll. Ilyen transzcendentális odaadó szolgálattal lehet az Urat szolgálni. Tiszteletteljes hódolatomat ajánlom Neki!