HU/SB 3.20.51: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 24: Line 24:


<div class="synonyms">
<div class="synonyms">
''aho''—óh; ''etat''—ez; ''jagat-sraṣṭaḥ''—óh, univerzum teremtője; ''sukṛtam''—nagyon jó; ''bata''—valóban; ''te''—általad; ''kṛtam''—létrehozott; ''pratiṣṭhitāḥ''—szilárdan megalapoztad; ''kriyāḥ''—minden rituális szertartás; ''yasmin''—amelyben; ''sākam''—ezzel együtt; ''annam''—az áldozati felajánlások; ''adāma''—meg fogjuk osztani; ''he''—óh.
''aho''—ó; ''etat''—ez; ''jagat-sraṣṭaḥ''—ó, univerzum teremtője; ''sukṛtam''—nagyon jó; ''bata''—valóban; ''te''—általad; ''kṛtam''—létrehozott; ''pratiṣṭhitāḥ''—szilárdan megalapoztad; ''kriyāḥ''—minden rituális szertartás; ''yasmin''—amelyben; ''sākam''—ezzel együtt; ''annam''—az áldozati felajánlások; ''adāma''—meg fogjuk osztani; ''he''—ó.
</div>
</div>


Line 31: Line 31:


<div class="translation">
<div class="translation">
Így imádkoztak: Óh, univerzum teremtője, boldogok vagyunk! Amit létrehoztál, nagyszerű. Mivel most ebben az emberi formában szilárdan megalapoztad a szertartások végzését, mindannyian kivesszük részünket az áldozati felajánlásokból.
Így imádkoztak: Ó, univerzum teremtője, boldogok vagyunk! Amit létrehoztál, nagyszerű. Mivel most ebben az emberi formában szilárdan megalapoztad a szertartások végzését, mindannyian kivesszük részünket az áldozati felajánlásokból.
</div>
</div>


Line 38: Line 38:


<div class="purport">
<div class="purport">
Az áldozat fontosságát a Bhagavad-gītā harmadik fejezetének tizedik verse is leírja. Az Úr megerősíti, hogy a teremtés kezdetén Brahmā a szertartásokkal együtt megteremtette a Manukat, s megáldotta őket: „Végezzétek ezeket az áldozati szertartásokat, és így lassanként fel fogtok emelkedni eredeti, önmegvalósított helyzetetekbe, s anyagi boldogságban lesz részetek!” A Brahmā által teremtett élőlények mind feltételekhez kötött lelkek, akik vágynak rá, hogy uralkodjanak az anyagi természet fölött. Az áldozati szertartások célja az, hogy fokozatosan újra felébresszék az élőlényekben a lelki megvalósítást. Ez az élet kezdete ebben az univerzumban. Ezeknek az áldozati szertartásoknak a célja azonban az, hogy elégedetté tegyék a Legfelsőbb Urat. Ha az ember nem okoz örömet a Legfelsőbb Úrnak, azaz ha nem Kṛṣṇa-tudatos, nem lehet boldog sem az anyagi élvezet, sem a lelki megvalósítás tekintetében.
Az áldozat fontosságát a Bhagavad-gītā [[HU/BG 3.10|harmadik fejezetének tizedik verse]] is leírja. Az Úr megerősíti, hogy a teremtés kezdetén Brahmā a szertartásokkal együtt megteremtette a Manukat, s megáldotta őket: „Végezzétek ezeket az áldozati szertartásokat, és így lassanként fel fogtok emelkedni eredeti, önmegvalósított helyzetetekbe, s anyagi boldogságban lesz részetek!” A Brahmā által teremtett élőlények mind feltételekhez kötött lelkek, akik vágynak rá, hogy uralkodjanak az anyagi természet fölött. Az áldozati szertartások célja az, hogy fokozatosan újra felébresszék az élőlényekben a lelki megvalósítást. Ez az élet kezdete ebben az univerzumban. Ezeknek az áldozati szertartásoknak a célja azonban az, hogy elégedetté tegyék a Legfelsőbb Urat. Ha az ember nem okoz örömet a Legfelsőbb Úrnak, azaz ha nem Kṛṣṇa-tudatú, nem lehet boldog sem az anyagi élvezet, sem a lelki megvalósítás tekintetében.
</div>
</div>



Latest revision as of 12:45, 6 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


51. VERS

aho etaj jagat-sraṣṭaḥ
sukṛtaṁ bata te kṛtam
pratiṣṭhitāḥ kriyā yasmin
sākam annam adāma he


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

aho—ó; etat—ez; jagat-sraṣṭaḥ—ó, univerzum teremtője; sukṛtam—nagyon jó; bata—valóban; te—általad; kṛtam—létrehozott; pratiṣṭhitāḥ—szilárdan megalapoztad; kriyāḥ—minden rituális szertartás; yasmin—amelyben; sākam—ezzel együtt; annam—az áldozati felajánlások; adāma—meg fogjuk osztani; he—ó.


FORDÍTÁS

Így imádkoztak: Ó, univerzum teremtője, boldogok vagyunk! Amit létrehoztál, nagyszerű. Mivel most ebben az emberi formában szilárdan megalapoztad a szertartások végzését, mindannyian kivesszük részünket az áldozati felajánlásokból.


MAGYARÁZAT

Az áldozat fontosságát a Bhagavad-gītā harmadik fejezetének tizedik verse is leírja. Az Úr megerősíti, hogy a teremtés kezdetén Brahmā a szertartásokkal együtt megteremtette a Manukat, s megáldotta őket: „Végezzétek ezeket az áldozati szertartásokat, és így lassanként fel fogtok emelkedni eredeti, önmegvalósított helyzetetekbe, s anyagi boldogságban lesz részetek!” A Brahmā által teremtett élőlények mind feltételekhez kötött lelkek, akik vágynak rá, hogy uralkodjanak az anyagi természet fölött. Az áldozati szertartások célja az, hogy fokozatosan újra felébresszék az élőlényekben a lelki megvalósítást. Ez az élet kezdete ebben az univerzumban. Ezeknek az áldozati szertartásoknak a célja azonban az, hogy elégedetté tegyék a Legfelsőbb Urat. Ha az ember nem okoz örömet a Legfelsőbb Úrnak, azaz ha nem Kṛṣṇa-tudatú, nem lehet boldog sem az anyagi élvezet, sem a lelki megvalósítás tekintetében.