HU/SB 1.1.6

Revision as of 06:53, 4 February 2019 by TattvaDarsana (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


6. VERS

ṛṣaya ūcuḥ
tvayā khalu purāṇāni
setihāsāni cānagha
ākhyātāny apy adhītāni
dharma-śāstrāṇi yāny uta


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

ṛṣayaḥ—a bölcsek; ūcuḥ—mondták; tvayā—általad; khalu—kétségtelenül; purāṇāni—a Védák kiegészítései, szemléletes leírásokkal; sa-itihāsāni—a történetekkel együtt; ca—és; anagha—mentes minden bűntől; ākhyātāni—elmagyarázott; api—bár; adhītāni—olvasott; dharma-śāstrāṇi—olyan írások, melyek az életben tett fejlődéshez adnak megfelelő útmutatást; yāni—mindezek; uta—mondta.


FORDÍTÁS

A bölcsek így szóltak: Tiszteletre méltó Sūta Gosvāmī, téged nem szennyez semmiféle bűn! Jártas vagy a szentírásokban, melyek vallásosságukról híresek, valamint a Purāṇákban és a történetekben is, hiszen megfelelő irányítás alatt tanulmányoztad és el is magyaráztad ezeket.


MAGYARÁZAT

Egy gosvāmīnak, Śrī Vyāsadeva hiteles képviselőjének mentesnek kell lennie minden bűntől. A Kali-yuga négy legfőbb bűne a következő:

  1. tiltott kapcsolat nőkkel,
  2. az állatok mészárlása,
  3. mámorítószerek fogyasztása,
  4. mindenféle spekulatív szerencsejáték.

Egy gosvāmīnak mentesnek kell lennie mindezektől a bűnöktől, mielőtt a vyāsāsanára ülhetne. Nem szabad a vyāsāsanára ülnie annak, akinek jelleme nem makulátlanul tiszta, s aki nem szabadult meg a fent említett bűnös tettektől. Emellett jól kell ismernie a kinyilvánított szentírásokat, a Védákat. A Purāṇák, valamint az olyan történetek, mint a Mahābhārata vagy a Rāmāyaṇa, szintén a Védák részei. Egy ācāryának vagy gosvāmīnak ismernie kell ezeket az írásokat. Hallani és elmagyarázni ezeket fontosabb, mint olvasni őket. Csak hallgatásával és magyarázatok hozzáfűzésével sajátíthatja el az ember a kinyilvánított írásokban rejlő tudást. A hallást śravaṇának, a magyarázatot pedig kīrtanának nevezik. E két folyamat, a śravaṇa és a kīrtana elsődleges fontosságú a lelki élet fejlődéséhez. Aki a helyes forrásból, alázatos hallással, megfelelően elsajátította a transzcendentális tudást, az helyesen el is tudja magyarázni azt.