SL/Prabhupada 0709 - Definicija Bhagavana

Revision as of 19:06, 3 August 2021 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 7.1 -- Bombay, January 13, 1973

Bhagavān. Obstaja definicija Bhagavāna. Brez, da bi se kateri koli malopridnež predstavljal kot Bhagavān in postal Bhagavān. Ne. Parāśara Muni, oče Vyāsadeve, nam je povedal, kaj je mišljeno z Bhagavānom. Bhaga pomeni obilje, vān pa tistega, ki ima obilje. Kot že imamo praktične izkušnje. Kdor je zelo bogat, je privlačen. Postane privlačen. Mnogi ljudje gredo k njemu pouslugo. Tisti, ki je zelo vpliven, postane zelo privlačen. Tisti, ki je zelo slaven, postane privlačen. Tisti, ki je zelo učen, pameten, postane privlačen. Tisti, ki je zelo moder, postane privlačen. In tisti, ki je v življenjskem redu odpovedi... Življenjski red odpovedi pomeni tistega, ki ima vse, vendar se vsemu tudi odpove - ničesar ne uporablja za svojo osebno korist. Tako kot oseba, ki je zelo dobrodelno usmerjena, vse, kar ima, daje javnosti. Je tudi zelo privlačna.

Poznamo šest vrst privlačnosti. Torej Bhagavān pomeni tistega, ki ima vse te privlačne lastnosti, on je Bhagavān. In ne kateregakoli malopridneža, ki pohajkuje po ulici in postane Bhagavān. Ne. To je zavajajoče. Mi ne vemo, kaj pomeni beseda bhagavān; zato sprejemamo sleparja kot Bhagavāna. Aiśvaryasya samagrasya (Viṣṇu Purāṇa 6.5.47). Bogastvo. V mestu Bombay je veliko bogatašev, vendar nihče ne more trditi, da je lastnik vsega bogastva. Ves denar na banki ali kakršen koli denar v Bombaju - to je moj denar." Nihče ne more tega reči. Toda Kṛṣṇa lahko to reče. Aiśvaryasya samagrasya. Samagra - bogastvo, ne pa samo en del bogastva. Samagra. Aiśvaryasya samagrasya vīryasya. Moč, vpliv. Vīryasya. Yaśasaḥ, ugled, slava. Tako kot je Kṛṣṇa izgovoril Bhagavad-gito pred pet tisoč leti, in še vedno jo obožujejo po vsem svetu. Ne samo v Indiji, ampak tudi po vsem svetu. Bhagavad-gita je znana v kateri koli državi, ne glede na religijo ali vero. Vsak inteligenten človek, vsak učenjak ali kateri koli filozof bere Bhagavad-gito. To pomeni, da je Kṛṣṇa tako slaven. Vsi vejo.

Torej aiśvaryasya. In ko je bil prisoten, je pokazal svoje bogastvo. Nārada Muni je želel videti, kako Kṛṣṇa upravlja s svojimi šestnajst tisoč ženami, 16.108 ženami. Torej, ko je prišel Nārada Muni, je vstopil v vsako palačo posebej. Bilo je 16.108 palač, vse marmornate palače, okrašene z dragulji. Ponoči ni bilo potrebe po elektriki ali svetlobi, vse palače so bile tako obložene z dragulji. In pohištvo je bilo iz slonovine in zlata. Bogatstvo. Vrtovi so bili polni pārijāta dreves . In ne samo to, Nārada Muni je videl, da je Kṛṣṇa prisoten ob vsaki ženi posebej in tudi On je opravljal različne vrste aktivnosti. Nekje je sedel s svojo ženo in otroci. Nekje so se odvijali poročni obredi Njegovih otrok. Torej, ni opravljal samo ene vrste dejavnosti na enkrat. Temu se torej reče bogastvo, bogastvo. Ne postane človek Bog z nekam tolami zlata. Ne. Bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ sarva-loka-maheśvaram (BG 5.29), suhṛdam... Kṛṣṇa pravi, "Jaz sem najvišji uživalec." Bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ sarva-loka-maheśvaram. "Jaz sem lastnik vseh planetov." To je bogastvo. Moč, kar zadeva moč, ko je bil Kṛṣṇa, star tri mesece, je v naročju svoje matere ubijal demone.