LV/Prabhupada 0832 - Tīrība ir Blakus Dievišķajam
Lecture on SB 3.25.16 -- Bombay, November 16, 1974
Šajā procesā prāts jāattīra no visa piesārņojuma. Prāts ir draugs un var būt arī visu ienaidnieks. Ja tas ir attīrīts, tad tas ir draugs, ja piesārņots... Tapat kā tad, ja esat netīrs, saslimstat ar kādu slimību. Un ja jūs uzturat sevi tīru, tad netiekat piesārņots. Ja rīkojaties, paliekat... Tādēļ saskaņā ar Vēdu civilizāciju ir jāattīra sevi trīs reizes dienā, tri-sandhyā. Rītā, agri no rīta, atkal pusdienlaikā un vērleiz vakarā. Tie, kuri stingri ievēro brahmaniskos likumus un ierobežojumus... Arī vaišnavs. Vaišnavs nozīmē, ka viņš jau ir brāhmans. Viņam jāseko likumiem un... Satyaṁ śamo damas titikṣā ārjavaṁ jñānaṁ vijñānam āstikyam... (BG 18.42).
Tīrība ir līdzās dievišķībai. Tātad... Patiesībā mūsu materiāli saistītā dzīve nozīmē, ka prāts ir netīrs, piesārņots ar netīrām lietām. Tā ir slimība. Kad esam tama gunas un radža gunas zemākajā pakāpē, šīs materiālās lietas ir ļoti izteiktas. Tādēļ ir jāpaceļas no tama gunas, radža gunas līmeņa un satva gunu. Tāds process ir ietekts, kā attīrīt prātu. śṛṇvatāṁ sva-kathāḥ kṛṣṇaḥ puṇya-śravaṇa-kīrtanaḥ (ŠB 1.2.17). Ir jāklausās krišna-katha. Krišna ir ikviena sirdī, un, kad Viņš redz, ka saistītā dvēsele... Jo individuālā dvēsele ir neatņemama Krišnas daļiņa, Krišna vēlas, lai "Šī individuālā dvēsele, muļķe, ir tik ļoti pieķērusies materiālajām baudām, kas ir tās saistītā stāvokļa, dzimšanas, nāves, vecuma un slimību iemesls, un tā ir tik liela muļķe, ka neapsver: "Kādēļ man jāpakļaujas dzimšana,s nāves, vecuma un slimību ciklam?" Viņš kļuvis tāds muļķis. Mūdha. Tādēļ viņi aprakstījuši: mūdha, ēzelis. Ēzelis. Tāpat kā ēzelis nezina, kādēļ nes tik smagas nastas, tik daudz drēbju mazgātāja drānu. Kāpēc? Viņam nav labuma. Neviena no drānām nepieder viņam. Drēbju mazgātājs dod mazliet zāles, kas pieejama visur. Bet ēzelis domā, ka "šo zāles kumosu dod mazgātājs. Tādēļ man jānes smagas nastas, lai gan neviena drēbe nepieder man."
Tos sauc par karmī. Karmī, visi šie lielie multimiljonāri, ir kā ēzeļi, jo tik smagi strādā. Ne tikai šie lielie, arī mezie. Dienu un nakti. Betēd divas čāpatī, trīs, maksimums četras čāpatī. Bet viņš tik smagi strādā. Šīs trīs, četras čāpatī var apēst pat nabadzīgākais vīrs, bet kāpēc viņš tik smagi strādā? Jo viņš domā: "Esmu atbildīgs par tik lielu ģimeni." Līdzīgi arī līderis, valstsvīrs, politiķis domā tāpat, ka "bez manis visi manas tautas biedri nomirs. Tādēļ strādāšu dienu un nakti. Līdz pat manam nāves brīdim, līdz mani kāds nogalinās, man jāstrādā tik smagi." Tās sauc par netīrām lielām. Ahaṁ mameti (ŠB 5.5.8). Ahaṁ mameti. Ahaṁ mamābhimānotthaiḥ. Ņemiet par piemēru personu, sabiedrību, politiķus, kopienas vai tautas. Jebkā. Šīs divas lietas, ahaṁ mameti (ŠB 5.5.8), ir ļoti izteiktas. "Es piederu šai ģimenei. Es piederu šai tautai. Es piederu tādai un tādai kopienai. Man ir tāds un tāds pienākums." Bet viņš nezina, ka tie ir viltus apzīmējumi. To sauc par neziņu. Čaitanja Mahāprabhu tādēļ norāda, ka jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (ČČ Madhja 20.108-109). Patiesais stāvoklis ir mūžīgais Krišnas kalps. Tāds ir patiesais stāvoklis. Bet viņš domā, ka ir šīs ģimenes kalps, šīs tautas kalps, šīs kopienas kalps, kalps..." Tik daudzi. Ahaṁ mameti (ŠB 5.5.8). Tas ir neziņas, tama gunas dēļ. Tama guna.