HU/SB 1.8.35

Revision as of 20:24, 25 January 2019 by Gyorgyi (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


35. VERS

bhave ’smin kliśyamānānām
avidyā-kāma-karmabhiḥ
śravaṇa-smaraṇārhāṇi
kariṣyann iti kecana


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

bhave—az anyagi teremtésben; asmin—ez; kliśyamānānām—azoknak, akik szenvednek tőle; avidyā—tudatlanság; kāma—vágy; karmabhiḥ—gyümölcsöző munka végzése által; śravaṇa—hallás; smaraṇa—emlékezés; arhāṇi—imádat; kariṣyan—végezhet; iti—így; kecana—mások.


FORDÍTÁS

Megint mások azt mondják, azért jelentél meg, hogy újjáéleszd a hallást, az emlékezést, az imádatot és a többi odaadó szolgálatot, hogy az anyagi gyötrelmektől szenvedő, feltételekhez kötött lelkek élhessenek e lehetőséggel, s felszabadulhassanak.


MAGYARÁZAT

A Śrīmad Bhagavad-gītāban az Úr kijelenti, hogy minden korban megjelenik, hogy megújítsa a vallás útját. A vallás útját a Legfelsőbb Úr jelöli ki. Senki sem hozhat létre új vallást, ahogy az a törekvők között manapság divat lett. A vallás igazi útja az, ha elfogadjuk az Urat mint legfelsőbb tekintélyt, s így őszinte szeretettel szolgáljuk Őt. Egy élőlény nem tud mást tenni, mint szolgálatot végezni, mert eredetileg ez a természete. Az élőlény egyetlen rendeltetése, hogy szolgálja az Urat. Az Úr hatalmas, az élőlények pedig az Ő alárendeltjei. Ezért az élőlény kötelessége az, hogy egyedül Őt szolgálja. Sajnos az illúzióba került élőlények puszta félreértésből, anyagi vágyból érzékeik szolgái lesznek. Ezt a vágyat avidyānak, tudatlanságnak nevezik. Az élőlény e vágy miatt készít különféle terveket az anyagi élvezetre, melynek középpontjában az erkölcstelen szexuális élet áll. Az embert így a születés és a halál láncolja le, mert a Legfelsőbb Úr irányításával különféle testeken, különféle bolygókon keresztül vándorol. Ha az ember nem lépi túl e tudatlanság határait, nem szabadulhat meg az anyagi élet háromféle szenvedésétől. Ez a természet törvénye.

Az Úr azonban indokolatlan kegyéből    —    mivel kegyesebb a szenvedő élőlényekhez, mint ahogyan azt azok várnák    —    megjelenik előttük, s felújítja az odaadó szolgálat    —    a hallás, a vibrálás, az emlékezés, a szolgálat, az imádat, az imádkozás, az együttműködés és Neki való meghódolás    —    elveit. A fent említetteknek vagy ezek közül bármelyiknek az elfogadása segíthet a feltételekhez kötött léleknek, hogy megszabaduljon a tudatlanság kötelékétől, s minden anyagi szenvedéstől, amit az okoz, hogy a külső energia illúzióba kergeti. Az Úr ezzel a különleges keggyel az Úr Śrī Caitanya Mahāprabhu formájában áldja meg az élőlényeket.