HU/SB 1.2.11

Revision as of 12:40, 27 February 2019 by TattvaDarsana (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


11. VERS

vadanti tat tattva-vidas
tattvaṁ yaj jñānam advayam
brahmeti paramātmeti
bhagavān iti śabdyate


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

vadanti—azt mondják; tat—az; tattva-vidaḥ—a bölcs lelkek; tattvam—az Abszolút Igazság; yat—amely; jñānam—tudás; advayam—kettősségtől mentes; brahma iti—Brahmanként ismert; paramātmā iti—Paramātmāként ismert; bhagavān iti—Bhagavānként ismert; śabdyate—így hangzott.


FORDÍTÁS

A bölcs transzcendentalisták, akik ismerik az Abszolút Igazságot, e kettősségtől mentes szubsztanciát Brahmannak, Paramātmānak vagy Bhagavānnak hívják.


MAGYARÁZAT

Az Abszolút Igazság egyszerre alany és tárgy, minőségi különbség nélkül. Ezért Brahman, Paramātmā és Bhagavān minőségileg egy és ugyanaz. Ugyanazt a szubsztanciát valósítják meg az Upaniṣadokat tanulmányozók személytelen Brahmanként, a Hiraṇyagarbhák vagy yogīk Paramātmāként, a bhakták pedig Bhagavānként. Más szóval Bhagavān, az Istenség Személyisége az Abszolút Igazság végső szintje. Paramātmā az Istenség Személyiségének részleges képviselője, a személytelen Brahman pedig az Istenség Személyiségének ragyogó sugárzása, amint a napsugarak a napisten ragyogó sugarai. A fent említett iskolák kevésbé intelligens követői néha vitába bocsátkoznak saját megvalósításukat védve, de akik tökéletesen látják az Abszolút Igazságot, azok jól tudják, hogy az Abszolút Igazság e három arculata csupán különféle perspektívák, különféle szemszögekből tekintve.

Amint azt a Bhāgavatam első fejezetének első ślokája elmagyarázza, a Legfelsőbb Igazság önellátó, tudatos, valamint mentes a relativitás illúziójától. A relatív világban az, aki tud, különbözik a tudástól, de az Abszolút Igazságban az, aki tud és a tudás egy és ugyanaz a dolog. A relatív világban az, aki tud, az élő lélek, a felsőbbrendű energia, amit pedig ismer, az a tehetetlen anyag, az alsóbbrendű energia. Emiatt van jelen az alsóbb- és a felsőbbrendű energia kettőssége. Az abszolút birodalmában azonban az, aki tud és az, amit tud, egyaránt ugyanahhoz a felsőbbrendű energiához tartozik. A legfelsőbb energiaforrásnak háromféle energiája van. Az energiaforrás és az energia között nincsen különbség, az energiák között azonban minőségi különbség van. Az abszolút világ és az élőlények ugyanahhoz a felsőbbrendű energiához tartoznak, míg az anyagi világ egy alacsonyabb rendű energia. Ha az élőlény kapcsolatba lép az alsóbbrendű energiával, akkor illúzióba kerül, azt képzelve, hogy az alsóbbrendű energiához tartozik. Ezért van jelen a relativitás érzete az anyagi világban. Az Abszolútban nem érzünk különbséget a tudással rendelkező és maga a tudás között, ezért minden abszolút.