HU/SB 1.2.10


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


10. VERS

kāmasya nendriya-prītir
lābho jīveta yāvatā
jīvasya tattva-jijñāsā
nārtho yaś ceha karmabhiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kāmasya—a vágyaknak; na—nem; indriya—az érzékek; prītiḥ—elégedettség; lābhaḥ—nyereség; jīveta—önfenntartás; yāvatā—annyira; jīvasya—az élőlényé; tattva—az Abszolút Igazság; jijñāsā—érdeklődés; na—nem; arthaḥ—vége; yaḥ ca iha—bármi más; karmabhiḥ—kötelesség által.


FORDÍTÁS

Az élet során felmerülő vágyak soha ne irányuljanak az érzékkielégítésre. Az embernek csupán egészséges életre, önmaga fenntartására kell vágynia, mert feladata az, hogy tudakozódjon az Abszolút Igazságról. Ne legyen semmi más célja munkájának.


MAGYARÁZAT

A teljesen megzavarodott anyagi civilizáció helytelenül az érzékkilégítés utáni vágyak teljesítését helyezi a középpontba. Egy ilyen civilizációban az élet minden területén az érzéki élvezet a végső cél. A politikában, a társadalom szolgálatában, az emberbaráti mozgalmakban, a jótékonykodásban, s végül a vallásban vagy a felszabadulásban is az érzékkielégítésnek ugyanez a szünet nélkül fokozódó befolyása uralkodik. A politika terén a vezetők saját érzékeik kielégítéséért harcolnak egymással. A szavazók csak akkor rajonganak állítólagos vezetőikért, ha azok érzékkielégítést ígérnek. Amint a szavazók elégedetlenek az érzékkielégítésükkel, megfosztják a vezetőket a posztjuktól. A vezetők mindig csalódást okoznak a szavazóknak, mert nem teszik elégedetté az érzékeiket. Ugyanez érvényesül minden más területen is, és az élet problémáit senki sem veszi komolyan. Még akik a felszabadulás ösvényét követik, azok is arra vágynak, hogy eggyé váljanak az Abszolút Igazsággal, és hogy lelki öngyilkosságot hajtsanak végre az érzékkielégítés érdekében. A Bhāgavatam azonban azt mondja: ne az érzékkielégítésért éljen az ember. Érzékeit csupán az önfenntartáshoz szükséges mértékben elégítse ki, ne pedig pusztán az érzékek öröméért. Mivel a test érzékekből áll, melyeknek szintén szükségük van valamilyen mértékben a kielégülésre, vannak szabályok, melyek az érzékek kielégítését irányítják. Az érzékek feladata nem a korlátlan élvezet. Házasságra, azaz egy nő és egy férfi egyesülésére van szükség például ahhoz, hogy utódok születhessenek, de ennek nem az érzékkielégítés a célja. Az önmegtartóztató élet hiányában mindenhol a családtervezést hirdetik, az ostoba emberek azonban nem tudják, hogy a családtervezés automatikusan megvalósul ott, ahol az Abszolút Igazság után kutatnak. Azok, akik az Abszolút Igazságot keresik, sohasem vonzódnak a fölösleges érzékkielégítéshez, mert az Abszolút Igazságot kereső komoly tanítványokat teljesen lefoglalja az Igazság utáni kutatás. Ezért az élet minden területén a végső cél az Abszolút Igazság keresése kell, hogy legyen, s ez az elfoglaltság boldoggá teszi az embert, mert eközben kevesebbet törődik az érzékkielégítéssel. S hogy mi az Abszolút Igazság, arról a következő versek írnak.