HU/SB 3.31.33
33. VERS
- satyaṁ śaucaṁ dayā maunaṁ
- buddhiḥ śrīr hrīr yaśaḥ kṣamā
- śamo damo bhagaś ceti
- yat-saṅgād yāti saṅkṣayam
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
satyam—igazmondás; śaucam—tisztaság; dayā—kegy; maunam—komolyság; buddhiḥ—intelligencia; śrīḥ—gazdagság; hrīḥ—szemérmesség; yaśaḥ—hírnév; kṣamā—megbocsátás; śamaḥ—uralkodás az elme fölött; damaḥ—az érzékek szabályozása; bhagaḥ—szerencse; ca—és; iti—így; yat-saṅgāt—akinek társaságából; yāti saṅkṣayam—elpusztulnak.
FORDÍTÁS
Az igazmondás, a tisztaság, a kegy, a komolyság, a lelki intelligencia, a szemérem, a lemondás, a hírnév, a megbocsátás, az elme szabályozása, az érzékek fölötti uralkodás, a szerencse mind eltűnnek belőle, minden más hasonló tulajdonsággal együtt.
MAGYARÁZAT
Akik túlságosan ragaszkodnak a szexuális élethez, azok nem érthetik meg az Abszolút Igazság célját, nem lehetnek tiszták szokásaikban, nem is beszélve a mások iránti kegyességről. Nem képesek komolyak lenni, s nem érdekli őket az élet végső célja. Az élet végső célja Kṛṣṇa, azaz Viṣṇu, de akik ragaszkodnak a szexuális élethez, nem értik meg, hogy legfőbb érdekük a Kṛṣṇa-tudat. Az ilyen emberek szemérmetlenek, s az utcán vagy a parkokban is úgy ölelik meg egymást, mint a macskák és a kutyák, s mindezt az udvarlás címszava alatt. E szerencsétlen teremtmények sohasem élhetnek anyagi jólétben. Ha úgy viselkednek, mint a kutyák és a macskák, akkor kutyák és macskák szintjén maradnak. Nem képesek javítani anyagi körülményeiken, arról nem is beszélve, hogy hírnévre sem tesznek szert. Az efféle ostoba emberek talán még úgynevezett yoga-gyakorlataikkal is elkápráztathatják az embereket, valójában azonban képtelenek uralkodni az érzékeiken és az elméjükön, ami pedig a yoga gyakorlásának valódi célja. Az ilyen emberek életükben nem tehetnek szert egyetlen jó tulajdonságra sem, ezért nagyon szerencsétlenek.