HU/SB 7.15.59
59. VERS
- kṣity-ādīnām ihārthānāṁ
- chāyā na katamāpi hi
- na saṅghāto vikāro ’pi
- na pṛthaṅ nānvito mṛṣā
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
kṣiti-ādīnām—az öt elem, a földdel kezdődően; iha—ebben a világban; arthānām—annak az öt elemnek; chāyā—árnyék; na—sem; katamā—melyikük; api—valójában; hi—bizonyára; na—sem; saṅghātaḥ—kombináció; vikāraḥ—átalakulás; api—noha; na pṛthak—se nem elkülönült; na anvitaḥ—se nem benne rejlő; mṛṣā—mindezeknek az elméleteknek nincs valódi alapjuk.
FORDÍTÁS
Ebben a világban öt elem van — a föld, a víz, a tűz, a levegő és az éter —, de a test nem ezek visszatükröződése, és nem is a kombinációjuk vagy az átalakulásuk. Mivel a test és annak összetevői nem különállóan léteznek, de nem is olvadtak eggyé, egyetlen ilyen elméletnek sincs valódi alapja.
MAGYARÁZAT
Az erdő kétségtelenül a föld átalakulása, de az egyik fa nem függ a másik fától; ha az egyiket kivágják, az nem jelenti azt, hogy a többit is kidől. Ezért az erdő nem is kombinációja és nem is átalakulása a fáknak. A legjobb magyarázatot Maga Kṛṣṇa adja:
- mayā tatam idaṁ sarvaṁ
- jagad avyakta-mūrtinā
- mat-sthāni sarva-bhūtāni
- 'na cāhaṁ teṣv avasthitaḥ
„Megnyilvánulatlan formámban ezt az egész univerzumot áthatom. Minden lény Bennem van, de Én nem vagyok bennük.” ([[HU/BG 9.4|BG 9.4) Minden Kṛṣṇa energiájának a kiterjedése. Az írások kijelentik: parāsya śaktir vividhaiva śrūyate, az Úrnak számtalan különféle energiája van, s ezek mind más és más módon nyilvánulnak meg. Az energiák léteznek, és ezzel egyidőben az Istenség Legfelsőbb Személyisége is létezik; mivel minden az Ő energiája, Ő egyidejűleg azonos mindennel és különbözik is mindentől. Így aztán azoknak a spekulatív elméleteinknek, miszerint az ātmā, az életerő az anyag kombinációja, hogy az anyag a lélek átalakulása, vagy hogy a test a lélek része, semmi valós alapjuk nincs.
Mivel az Úr energiái az Úrral egyidejűleg léteznek, az embernek meg kell értenie az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Ám annak ellenére, hogy Ő minden, még sincs jelen mindenben. Az Urat eredeti formájában, Kṛṣṇaként kell imádnunk. Ő képes arra, hogy különféle kiterjedt energiáinak bármelyikében is megnyilvánuljon. Amikor az Úr mūrtiját imádjuk a templomban, a mūrti látszólag kőből vagy fából van. Mivel a Legfelsőbb Úrnak nincsen anyagi teste, Ő se nem kő, se nem fa, a kő és a fa mégsem különböznek Tőle. Ha a követ vagy a fát imádjuk, annak nem lesz semmi eredménye, de amikor a kő és a fa az Úr eredeti formáját képviseli, e mūrti imádatával elérjük a kívánt eredményt. Ezt támasztja alá Śrī Caitanya Mahāprabhu filozófiája, az acintya-bhedādbeda, amely elmagyarázza, hogyan képes az Úr megjelenni mindenhol energiája formájában, hogy elfogadja bhaktája szolgálatát.