HU/Prabhupada 0553 - Nem kell a Himalájába menned, maradj csak Los Angelesben!: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0553 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1968 Category:HU-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 6: Line 6:
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Los Angeles]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Los Angeles]]
[[Category:Az élvező és az élvezet tárgya - videók]]
[[Category:Közvetlen utasítás a tanítványoknak - videók]]
[[Category:A meghódolás célja - videók]]
[[Category:Cselekedj megfelelő tudatban! - videók]]
[[Category:Az odaadó szolgálat - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0552 - Hogyan állítsam meg a születés és halál ismétlődését? Mérget iszok!|0552|HU/Prabhupada 0554 - E māyika világ Csendes-óceánjának közepén|0554}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|NfmH4vKfueE|Nem kell a Himalájába menned, maradj csak Los Angelesben!<br />- Prabhupāda 0553}}
{{youtube_right|D7awiAo97x8|Nem kell a Himalájába menned, maradj csak Los Angelesben!<br />- Prabhupāda 0553}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK (from English page -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK (from English page -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/681219-BG_part5_clip.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/681219-BG_part5_clip.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->



Latest revision as of 11:40, 1 October 2018



Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Prabhupāda: A jógik és más módszerek erővel próbálják irányítani az érzékeket. „El fogok menni a Himalájába. Nem fogok ránézni több gyönyörű nőre! Becsukom a szemeim.” Ezek erőltetett dolgok. Nem irányíthatjátok az érzékeiteket. Erre sok példa van. Nem kell, hogy a Himalájába menjetek! Maradjatok csak Los Angelesben, és foglaljátok le a szemeteket azzal, hogy Kṛṣṇát nézitek, ezzel többek vagytok annál, aki a Himalájába ment. Minden mást el fogtok felejteni! Ez a mi folyamatunk. Nem kell, hogy megváltoztassátok a helyzeteteket. Használjátok a fületeket arra, hogy a Bhagavad-gītā, úgy, ahogy van-t hallgatjátok, s el fogtok felejteni minden ostobaságot! Foglaljátok le a szemetek a mūrti, Kṛṣṇa szépségének nézésével! A nyelvetekkel ízleljetek Kṛṣṇa prasādamot! A lábatokat pedig azzal foglaljátok le, hogy ebbe a templomba jöttök. A kezetekkel dolgozzatok Kṛṣṇáért! Az orrotokkal szagoljátok a Kṛṣṇának felajánlott virágokat! Ekkor hová fognak menni az érzékeitek? Mindenfelől el lesz bűvölve. A tökéletesség biztos. Nincs szükség arra, hogy erővel irányítsátok az érzékeiteket, ne láss, ne tedd ezt, ne tedd azt. Nem. Az elfoglaltságot, a helyzetet kell megváltoztatnotok. Ez fog segíteni. Folytasd!

Tamāla Kṛṣṇa: Magyarázat: „Már elmondtuk, hogy valamilyen természetellenes folyamattal a felszínen lehetséges uralkodni az érzékszervek fölött, de mindaddig, amíg az érzékeket nem állítjuk az Úr transzcendentális szolgálatába, minden esély megvan a visszaesésre. Az, aki teljesen Kṛṣṇa-tudatú, látszólag talán az érzékek síkján cselekszik, ám amiatt, hogy Kṛṣṇa-tudatú, egyáltalán nem ragaszkodik az érzéki cselekedetekhez. Semmi mással nem törődik, csak Kṛṣṇa elégedettségével, ezért fölötte áll minden ragaszkodásnak és ellenszenvnek. Ha Kṛṣṇa úgy akarja, a bhakta mindent megtesz, még azt is, amit egyébként nem akar, ha pedig Kṛṣṇa nem akarja, nem tesz olyat, amit másképp saját elégedettsége érdekében megtenne. Kṛṣṇa utasítását követve cselekszik, ezért ő dönti el, mit tesz és mit nem. Ez a tudat Kṛṣṇa indokolatlan kegye, amit a bhakta elnyerhet még akkor is, ha az érzékek elégedettségére vágyva cselekszik.” 65: „Aki ily módon elégedett [a Kṛṣṇa-tudatban], annak számára megszűnik az anyagi lét háromféle szenvedése, s ebben az elégedett tudatban értelme hamarosan megszilárdul.” 66: „Aki nem áll kapcsolatban a Legfelsőbbel [a Kṛṣṇa-tudatban], annak értelme nem transzcendentális, elméje nem szilárd, s enélkül lehetetlen a béke is. És hogyan volna boldogság béke nélkül?” 67...

Prabhupāda: Ebben az anyagi világban mindenki a békét keresi, de nem akarják irányítani az érzékeiket. Ez nem lehetséges. Pont úgy, mint amikor beteg vagy és a doktor azt mondja, hogy „Vedd be ezt a gyógyszert és tartsd be ezt az étrendet,” de nem tudod ezt követni. Az orvos utasítása ellenére azt eszel, amit akarsz. Akkor hogyan lehetne meggyógyítani? Ehhez hasonlóan mi az anyagi világ zűrzavaros állapotából akarunk kigyógyulni, békére és jólétre vágyunk, de nem állunk készen arra, hogy szabályozzuk az érzékeinket. Nem tudjuk, hogy hogyan irányítsuk az érzékeket. Nem tudjuk, mi az érzékszabályozás valódi jógikus elve. Így a békére nincs esély. Kutaḥ śāntir ayuktasya. A pontos szó a Bhagavad-gītāban van. Ha nem vagy lefoglalva a Kṛṣṇa-tudatban, akkor nincs a békének esélye. Lehet, hogy megpróbálod mesterségesen elérni, de így lehetetlen.