BG/Prabhupada 0991 - Югала-пирити: любовните отношения между Радха и Кришна



740724 - Lecture SB 01.02.20 - New York

Точно както гопите, най-извисените преданоотдадени, тяхната единствена работа е да удовлетворят Кришна. Това е всичко. Затова Чайтаня Махапрабху препоръчва: рамя качид упасана враджа-видху-варгена я калпита (Чайтаня Манджуша). Не може да има по-добър метод на обожание от процеса, приложен от гопите. Те нехаели за нищо. Някои от гопите били заети с домакински дела, някои разговаряли със съпрузите си, някои се грижели за децата, някои варели мляко. Но щом чули флейтата на Кришна, зарязали всичко. "Къде отивате?" Съпрузите, братята, бащите: "Къде отивате?" "Не, не ни интересува. Флейтата на Кришна свири, не знаем нищо друго." Това е преданост, най-висшата, най-извисената. Чайтаня Махапрабху... Чайтаня Махапрабху бил толкова стриктен, че жена не можела да се приближи да Му отдаде почитания. Само отдалеч. Чайтаня Махапрабху бил много стриктен като санняси. Разбира се, принципът трябва да бъде такъв, ала особено във вашата страна това не може да се спазва стриктно. Но човек поне трябва да бъде много внимателен. И така, Чайтаня Махапрабху бил толкова стриктен, но възпявал любовта на гопите към Кришна. Така че тази любов на гопите не е нещо обикновено. Тя е трансцендентална. Иначе как Чайтаня Махапрабху би я ценил? Как Шукадева Госвами цени кришна-лила? Тази кришна-лила не е нещо обикновено. Тя е духовна. И така, докато човек не е твърдо установен в бхакти-йога, той не бива да се опитва да разбира какво представляват забавленията на гопите с Кришна. Това би било опасно. Нароттама даса Тхакура казва:

рупа-рагхунатха-паде хоибе акути
кабе хама буджабо се югала пирити
(Лаласамайи Прартхана 4).

Югала-пирити: любовните отношения между Радха и Кришна. Югала, югала означава "двойка"; пирити означава "любов". И така, Нароттама даса Тхакура, извисеният ачария, казва: "Кога ли ще мога да разбера?" А не: "Аз съм разбрал всичко." Не: "Аз съм разбрал всичко." Това е красиво. Това е вигянам, бхагават-таттва-виянам. Така че ние трябва да сме много внимателни да разберем науката. А науката може да бъде разбрана по милостта на духовния учител. Затова Вишванатха Чакраварти Тхакура казва: яся прасадад: най-напред се стремете да удовлетворите своя духовен учител. След това се опитвайте да разбирате.

Така че това е велика наука.

тад виддхи пранипатена
парипрашнена севая
упадекшянти те гянам
гянинас таттва-даршинах
(БГ 4.34)

Това е процесът. Най-напред се отдайте. "Господине, отдавам се на теб." "Добре." "Сега вече не ми се ще." Какво е това? Що за отдаденост е това "Сега вече не ми се ще"? Това означава, че няма отдаденост. Отдаденост не означава: "Сега се отдавам, но ако не ме удовлетворяваш, ако не задоволяваш сетивата ми, тогава не ми харесва." Това не е отдаденост. Примерът за отдаденост е даден от Бхактивинода Тхакура: куче. Много добър пример. Кучето се отдава на господаря напълно. Дори господарят да го убие, то не протестира. Това е пример.

ваишнава тхакура, томара куккура
бхулия джанаха море.

"Ваишнава тхакура, скъпи мой, мой почитаеми духовни учителю, ти си най-добрият от ваишнавите. Моля те, приеми ме за свое куче." Това е отдаденост.

Така че истинското отдаване започва:

майи асакта-манах партха
йогам юнджан пад-ашраях
(БГ 7.1)

Ашраях. Ашрая лоия кришна таре нахи тядже (Нароттама даса Тхакура). Онзи, който извършва предано служене, приемайки подслон у истински духовен учител, Кришна никога няма да го изостави. Той ще го приеме. Ашрая лоия кришна таре нахи тяге ара саба море акарана. Останалите просто ще им изгубят времето, това е всичко. Така че това е бхагавад-бхакти-йога. Адау гурв-ашраям сад-дхарма-приччха, садху-марга-анугаманам (БРС 1.1.74).