BI/Prabhupada 1063 - Osloboditi se od akcija i reakcija svih djelatnosti



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Na primjer, mi u sadašnjem životu također uživamo u aktivnostima i plodovima tih naših aktivnosti. Recimo da sam ja biznismen koji je radio jako naporno, koristeći inteligenciju i zaradio gomilu novaca na bankovom računu. I sada sam ja taj koji uživa. Slično tome, pretpostavimo da sam započeo svoj biznis s velikom količinom novca, ali nisam bio uspješan. Izgubio sam sav novac i sada ispaštam. Slično tome, u svakom polju našega života mi želimo da uživamo, da uživamo rezultate našega rada. To se zove karma.

Znači, ti pojmovi: išvara, điva, prakriti, ili Svevišnji Gospod, ili živo biće, materijalna priroda, vječno vrijeme i naše razne aktivnosti... Sve je to detaljno opisao u Bhagavad-giti. Od spomenutih pet: Bog, živa bića, materijalna priroda i vrijeme - ta četiri pojma su vječna. Zatim manifestacija prakriti (materijalna priroda) može biti privremena, ali ona pritom nije lažna. Neki filozofi kažu da je ova manifestacija materijalne prirode lažna, ali prema filozofiji Bhagavad-gīte ili prema filozofiji Vaišṇava, oni ne prihvataju manifestaciju ovoga svijeta kao nešto nestvarno. Oni smatraju da je manifestacija stvarna, ali privremena. Kao kada se oblak pojavi na nebu i kišno doba počne, i poslije kišnog doba možemo vidjeti da ima puno zelene vegetacije svugdje po poljima. Ali čim se završi kišno doba, oblak nestaje. Obično se postepeno sva vegetacija isuši i zemlja opet postane neplodna. Slično tome, ova materijalna manifestacija se pojavljuje u određenom intervalu. Razumijećemo to i saznaćemo to iz stranica Bhagavad-gīte. Bhūtvā bhūtvā pralīyate (BG 8.19). Ova manifestacija postaje veličanstvena u određenom intervalu a onda ponovo iščezava. To je djelovanje prakṛti. I ona djeluje vječno; prema tome prakṛti je vječna. Ona nije lažna. To je i razlog da je Bog lično naziva, "Moja prakriti." Apareyam itas tu viddhi me prakṛtiṁ parām (BG 7.5). Bhinnā prakṛti, bhinnā prakṛti, aparā prakṛti. Ova materijalna priroda je odvojena energija Svevišnjeg Gospoda, a živa bića, ona su također energija Vrhovnog Boga, ali nisu odvojena od Njega. Bog i živa bića su vječno povezani. Znači: Bog, živo biće, materijalna priroda i vrijeme - oni su svi vječni. Ali preostala peta stvar, karma, nije večna. Posljedice karme ili aktivnosti mogu biti vrlo stari. Mi ispaštamo ili uživamo rezultate naših aktivnosti od pradavnih vremena, ipak, možemo da promenimo rezultat naše karme, ili aktivnosti. To zavisi od našeg savršenog znanja. Mi smo nesumnjivo uključeni u razne aktivnosti, ali ne znamo koju vrstu aktivnosti trebamo usvojiti koja bi nas oslobodila od akcija i reakcija izazvanih našim djelatnostima. To je takođe objašnjeno u Bhagavad-gīti.

Položaj Išvare (Vrhovnog Kontrolora) podrazumijeva i vrhovnu svjesnost. Znači pozicija Išvare, tj. Vrhovnoga Boga - jeste vrhovna svijesnost A đive, ili živa bića, pošto su djelići Svevišnjeg Gospoda, također su svjesna. Živo biće je također svjesno. Živo biće je objašnjeno kao prakṛti, energija Boga, isto tako materijalna priroda je takođe objašnjena kao prakṛti, ali od njih dvoje, jedna prakṛti, đive, su svjesne. Druga prakṛti nije svjesna. U tome je razlika. To je i razlog da se điva-prakrti naziva superiornijom iliti višom, jer đive imaju svjesnost sličnu svjesnosti Gospoda. Gospod Bog je vrhovna svjesnost. Ne treba da se tvrdi da je điva, živo biće, koje je također vrhunski svjesno. Ne. Živo biće zapravo ne može biti vrhunski svjesno na bilo kojemu stepenu svoga savršenstva. To je teorija koja vodi u zabludu. To je samo jedna zavaravajuća teorija. Živo biće jeste svjesno, i to je sve. Pritome, ono nije vrhunski svjesno.