CS/Prabhupada 0141 - Matka dává mléko a vy jí zabíjíte

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0140
Následující stránka - Video 0142 Go-next.png

Matka dává mléko a vy jí zabíjíte
- Prabhupāda 0141


Garden Conversation -- June 14, 1976, Detroit

Džájadvaita: Během programů na středních škoách jsme já a Satsvarúpa Mahárádža přednášeli hodně o varnášrama-dharmě. Studenti totiž vždycky chtějí slyšet něco o hinduistickém kastovním systému, a na tomto základě nás přijímají. . A pak hovoříme o varnášrama-dharmě. A oni nemají vůbec tušení, jak argumentovat proti. Vždy přijdou s nějakým drobným slabým argumentem, ale vlastně žádný lepší systém nemají.

Prabhupáda: Jaké argumenty mají?

Džájadvaita: Skoro žádné...No, mají nějakou představu, namítají, že tam není žádné sociální pohyblivost, protože všichni mají určitou tělesnou představu o tom, že kasta je určena zrozením.

Prabhupáda: Ne, tak tomu není.

Džájadvaita: Ne.

Prabhupáda: Je určena kvalifikací.

Džájadvaita: Když jim nastíníme tu pravou myšlenku, tak jen sedí a neví, co namítnout. A pak napadneme jejich systém, ptáme se, jaký je účel jejich společnosti, jaké jsou její cíle. A na to už neřeknou vůbec nic.

Prabhupáda: Pokud tam není správné rozdělení činností, nice nebude uděláno náležitě. Přirozené rozdělení máme i v těle - hlava, ruce, břicho a nohy. Podobně i ve společnosti musí být hlava, inteligentní třída lidí, bráhmana. Pak půjde všechno hladce. V současné chvíli žádná inteligentní třída lidí neexistuje. Všichni jsou pracovníci, dělnická třída lidí, čtvrtá třída. Nemáme žádnou první či druhou třídu. Proto je společnost v chaotickém stavu. Chybí jí mozek.

Džájadvaita: Nelíbí se jim, když jim představíme stavy brahmačárího, grhasthy, vánaprasthy a sannjásu, pak jsou okamžitě nepřátelští, protože chápou, že to je proti smyslovému požitku.

Prabhupáda: Ano. Smyslový požitek je zvířecí civilizace. A ovládání smyslů je lidská civi... Smyslové uspokojování není lidská společnost. Smyslové uspokojování není lidská společnost. Ne. To oni ale neví. Jejich hlavní bod je smyslový požitek. To je ten nedostatek. Vedou lidskou společnost, jako by byla zvířecí. To jej ten nedostatek. Smyslové uspokojování je zvířecí civilizace. A oni opravdu jsou zvířaty. Dokáží-li zabít své vlastní dítě, jsou to zvířata. Stejně jako kočky a psi, ti také zabíjí své vlastní děti. Co to je? Prostě zvíře. Kdo to říkal, že někdo dal dítě do, jak se tomu říká, odloženého zavazadla?

Hari-šauri: Do schránky na zavazadla. Trivikrama Mahárádža to viděl v Japonsku. Říkal, že přes dva tisíce, chci říct, dvacet tisíc dětí, bylo odloženo do schránek na zavazadla a zanecháno tam.

Prabhupáda: Na autobusovém nádraží? Vlakovém nádraží? Odložená zavazadla. Vložte do schránky a zamkněte a už se nikdy nevraťte. A pak je cítít odporný zápach...Takovévěci se dějí. To je zkrátka jen zvířecí civilizace. Vyždímají poslední kapku mléka z krávy a okamžitě ji pošlou na jatka. Tak to dělají. Před posláním na jatka ještě z krav dostanou poslední kapky mléka. A hned je zabijí. Potřebujete mléko, berete si tolik mléka, bez mléka nemůžete... A zvíře, od kterého mléko dostanete, je vaší matkou. Na to zapomněli. Matka dodává mléko, dává mléko ze svého těla, a vy ji pak zabijete, svou vlastní matku? Je tohle civilizace? Vrahové matek? A mléko je potřeba. Proto si z krav vezmete i tu poslední kapku. Proč by si jinak brali z krav i tu poslední kapku? Potřebují ji. Proč je tedy nenechat žít a dodávat nám mléko, ze kterého pak můžeme připravit stovky a tisíce velice výživných chutných pokrmů? Kde zůstal jejich rozum? Mléko není nic jiného než přeměněná krev. Místo toho, abyste si brali krev, vezměte si její přeměnu a žijte v pohodě, jako čestný gentleman. Ale ne. Oni nejsou dokonce ani gentlemani. Jsou to ničemové, necivilzovaní lidé. Chcete-li dostat maso, můžete zabít nějaké nedůležité zvíře jako prasata a psy, které nemají žádný užitek. Můžete sníst je, můžete je sníst všechny. To bylo dovoleno, prasata a psy je dovoleno jíst. Prorože žádný gentleman maso nepřijme. Je určeno pro nižší třídu. Těm je tedy dovoleno, "Dobrá, můžete jíst prasata, śvapaca." Nižší třída lidí pojídá prasata a psy. Ještě pořád to dělají. Chcete-li tedy maso, můžete zabít tato nedůležitá zvířata. Proč zabíjáte zvířem jehož poslední kapku mléka tolik potřebujete? Copak to dává smysl? A vezmete-li si příklad Krišny, On sice zabil Pútanu, ale dal ji postavení své matky. Cítil se jí totiž zavázán, protože ať už její záměr byl jakýkoli, dovolila Mu sát její prs, a proto je Jeho matkou. My si bereme mléko od krav. Není tedy kráva naší matkou? Kdo může žít bez mléka? A kdo si žádné mléko od krávy nevzal? Okamžitě, hned po ránu, potřebujete mléko. A zvíře, které vám mléko dává, není vaší matkou? Dává to smysl? Tohle je civilizace matkovrahů. A přitom chtějí být šťastní. A čas od času přijde velká válka a hromadný masakr jako reakce.