HU/Prabhupada 0539 - Próbáljátok megérteni a Krisna-tudat mozgalmát!



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Tehát ha valójában sóvárgunk a társadalmi békéért és nyugalomért, akkor nagyon komolynak kell lenni, hogy megértsük Kṛṣṇát. Ez a kérésünk. Ne legyetek felületesek a Kṛṣṇa-tudat mozgalmával szemben. Ez a mozgalom az élet minden problémáját megoldhatja, minden problémát a világon. Társadalmi, politikai, filozófiai, vallási és gazdasági probléma, mindez Kṛṣṇa-tudattal megoldható. Ezért azt kérjük a vezetőktől, mint a jelen lévő Őméltóságától, hogy próbálja megérteni ezt a Kṛṣṇa-tudatos mozgalmat. Ez egy tudományos és hiteles mozgalom. Nem elmebeli kitaláció vagy valamilyen érzelgős mozgalom. Ez a legtudományosabb mozgalom. Felhívjuk tehát minden ország vezetőjét, hogy próbálják megérteni. Ha bölcsek, ha valóban értelmesek, akkor meg fogják érteni, hogy ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom az egész emberi társadalom jólétének magasztos mozgalma. Ez tény. Bárki jöhet. Készek vagyunk erről a témáról beszélni. Kṛṣṇa bhūliyā jīva bhoga vāñchā kare. Nem...

Az emberi életünk, az emberi élet végső célja a halhatatlanság elérése. Tyaktvā dehaṁ punar janma naiti (BG 4.9). Ez a mi... Ezt felejtettük el. Egyszerűen csak macskák és kutyák életét éljük, bármiféle tudás nélkül arról, hogy elérhetjük az élet tökéletességét, ahol nincs több születés, nincs több halál. Nem értjük még azt sem, hogy van lehetőség az amṛtatvamra. De minden lehetséges. Amṛtatvam. Senki nem akar meghalni. Ez tény. Senki nem akar öregember lenni, nem akar megbetegedni. Ez a természetes irányultságunk. Miért? Mert eredetileg, a lelki formánkban, nincs születés, nincs halál, nincs öregkor sem betegség. Miután az evolúciós folyamatban lentről, a vízi lényektől kezdve a madarakon, a vadállatokon, növényeken, fákon keresztül eljutottunk ebbe a formába, az emberi testbe... Aśītiṁ caturaś caiva lakṣāṁs tād jīva-jātiṣu. Ez az evolúciós folyamat. Eljutottunk az emberi testig. Akkor tudnunk kell, mi az élet célja. A cél az amṛtatvam, az, hogy halhatatlanná váljunk. Ezt... Halhatatlan lehetsz egyszerűen azáltal, hogy Kṛṣṇa-tudatossá válsz. Kṛṣṇa mondja. Ez tény. Egyszerűen csak meg kell értenünk. Janma karma me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ. Ha próbálod igazából megérteni Kṛṣṇát, tattvataḥ, akkor, tyaktvā dehaṁ punar janma naiti (BG 4.9), e test feladása után nem kell több anyagi testet elfogadnod. És amikor nem fogadsz el több anyagi testet, az azt jelenti, hogy halhatatlanná válsz. Mert természetünkből adódóan halhatatlanok vagyunk.

Tehát Kṛṣṇa megjelenik, hogy megtanítsa nekünk ezt a leckét, azt, hogy „Természetednél fogva halhatatlan vagy. Mint lélek, az Én szerves részem vagy. Én halhatatlan vagyok, tehát te is az vagy. Szükségtelenül próbálsz boldog lenni ebben az anyagi világban.”

mamaivāṁso jīva bhūto
jīva-loke sanātanaḥ
manaḥ saṣṭanindriyāni
prakṛti-sthāni karṣati
(BG 15.7)

Egyszerűen küzdesz azért... fölöslegesen. A legjobb dolog az, hogy oly sokféle életben próbáltad élvezni az érzékkielégítést, mint macska, kutya, félisten fa, növény, rovar. Most ebben az emberi létformában ne ragadjon el az érzékek által vezérelt élet! Csak próbáld megérteni Kṛṣṇát. Ez a śāstrák határozata. Nāyaṁ deho deha-bhājāṁ nṛloke kaṣṭān kāmān arhate viḍ-bhujāṁ ye (SB 5.5.1). Mint a kutyák és disznók, keményen dolgozni az érzékkielégítésért, ez nem az emberi élet célja. Az emberi élet egy kis lemondásra van. Tapo divyaṁ putrakā yena śuddhyet sattvam. Meg kell tisztítanunk az érzékeinket. Ez az emberi élet küldetése. Miért kell megtisztítanom a sattva létezésem? Brahma-saukhyam tv anantam. Ekkor majd korlátlan örömben és boldogságban lesz részed. Ez az igazi boldogság. Ramante yogino 'nante satyānanda-cid-ātmani iti rāma-padenāsau paraṁ brahmābhidhīyate (CC Madhya 9.29).