HU/Prabhupada 0696 - A bhakti-yoga a vegyítetlen odaadás
Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969
Bhakta: „Valójában a bhakti-yoga a végső cél, ha részletesen elemezzük a bhakti-yogát, meg kell érteni a többi fő jóga rendszert. Az a jógi tehát, aki fejlődik, az örök kegy igaz ösvényét járja. Azt illetik egy bizonyos névvel, aki megragad egy bizonyos ponton, és nem fejlődik tovább.”
Prabhupāda: Igen. Na most, mondjuk valaki gyakorolja a jñāna-yogát, de ha azt gondolja, ezzel vége, téved. Tovább kell fejlődnöd. Mint ahogy sokszor hallottuk már a példát, hogy van egy lépcsőház. Fel kell menned a legfelső emeletre, ami mondjuk, a 100. emelet. Valaki az 50. emeleten, valaki a 30. emeleten, valaki a 80. emeleten van. Szóval, ha feljutottál valamelyik emeletre, a 80-ra, vagy 50-re, gondolhatod azt: „Vége, felértem,” de akkor nem fejlődsz tovább. Az úton végig kell menni. Úgy jutsz el a jóga legmagasabb szintjére. Az egész lépcsőház nevezhető jógarendszernek, mint összekapcsoló elem. De ne légy elégedett, ne állj meg az 50. vagy 80. emeleten. Menj fel a legmagasabb szintre, a 100. vagy 150. emeletre. Ez a bhakti-jóga. Olvass tovább.
Bhakta: „De ha valaki elég szerencsés és eljut a bhakti-jógáig, akkor meg kell értenünk, hogy ő végigment az összes jóga szinten.”
Prabhupāda: Na most, ha valaki az egyes lépcsőfokok helyett a liftet használhatja, egy másodpercen belül feljut a tetőre. Szóval, ha valaki azt mondja, „Miért is használjam a liftet? Majd lépésről lépésre fogok haladni,” mehet úgy is. De van más lehetőség. Ha a bhakti-jógát választod, azonnal a felvonóhoz mész, hogy használd és egy másodpercen belül feljutsz a 100. emeletre. Ez a folyamat. Közvetlen folyamat. Lépésről-lépésre is haladhatsz, követve a többi jóga rendszert. De mehetsz a közvetlen úton. Az Úr Caitanya azt javasolta, hogy ebben a korban, amikor az emberek nagyon rövid életűek, zavartak, oly sok minden miatt aggódnak, az Ő kegyelméből, indokolatlan kegyéből, rögtön adja neked a liftet - gyere a bhakti-jógához a Hare Kṛṣṇa éneklésével. Rögtön. Nem kell várnod. Azonnal elfogadhatod. Ez az Úr Caitanya különleges ajándéka. Ezért imádkozik Rūpa Gosvāmī, a tiszteletét ajánlja az Úr Caitanyának: namo mahā-vadānyāya kṛṣṇa-prema-pradāya te (CC Madhya 19.53). „Ó, Te vagy a legbőkezűbb reinkarnáció, mert közvetlenül Kṛṣṇa szeretetét adod nekünk. Kṛṣṇa szeretetének eléréséhez keresztül kell haladnunk a jóga rendszer sok lépcsőfokán és szakaszán, Te viszont azonnal odaadod. Ezért Te vagy a legbőkezűbb.” Szóval, valójában ez a helyzet. Folytasd.
Bhakta: „Ezért a jóga legmagasabb szintje az, ha Kṛṣṇa-tudatossá válsz, mint ahogy a Himalayáról azt mondjuk, hogy a legmagasabb, a világ legmagasabb hegye, amelynek a legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet tartják a tetőpontnak. Nagy szerencse, ha valaki eljut a Kṛṣṇa-tudathoz, a bhakti-jóga ösvényéhez, és a Védák útmutatása alapján jó helyen van. A tökéletes jógi Kṛṣṇára összpontosítja figyelmét, Kṛṣṇára, akit Śyāmasundaranak hívnak, gyönyörű esőfelhő színe van, lótuszra emlékeztető arca ragyog, mint a nap, a fülbevalóiról a fény rávetül a ruhájára, a testét pedig virágfüzér díszíti. Csodálatos ragyogása mindent megvilágít, ezt a fényt hívják brahmajyotinak. Különböző formákban reinkarnálódik, mint Rāma, Nṛsiṁha, Varāha és Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége. És alászáll emberi formában, Yaśodā mama gyermekeként, és úgy ismerik, mint Kṛṣṇa, Govinda és Vāsudeva. Ő a tökéletes gyermek, férj, barát, mester, és minden bőséggel és transzcendentális tulajdonsággal teljes. Ha valaki az Úr ezen tulajdonságait teljes mértékben megérti, akkor őt a legnagyobb jóginak nevezik. A jógában a legmagasabb tökéletességet csak a bhakti-jógával lehet elérni, ahogy ezt minden védikus irodalom megerősíti.”
Prabhupāda: Azt a bhaktit megtalálod a Bhagavad-gītāban, hogy bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Az elején azt mondja Kṛṣṇa, hogy emberek milliói közül egy érthet meg Engem valójában, úgy, ahogy vagyok. És ugyanezt a "valóban" szót használja a 18. fejezetben, hogy „Ha valaki meg akar ismerni Engem,” Kṛṣṇát vagy Istent, „akkor a bhakti-jóga folyamatán kell mennie.” Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Ezt világos kijelentés. A Védákban azt is mondják: egyszerűen a bhakti, az odaadó szolgálat révén elérheted a legmagasabb rendű tökéletességet. Más jóga rendszerekben is jelen van a bhakti. De a bhaki-jóga a vegytiszta odaadás. Ezért a bhakti-jógának ez a közvetlen folyamata javasolt erre a korra, mert nincs elég időnk arra, hogy megvalósítsunk minden szükséges dolgot, bármely más jóga rendszert. Nagyon köszönöm. (szünet)
- 1080 Hungarian Pages with Videos
- Prabhupada 0696 - in all Languages
- HU-Quotes - 1969
- HU-Quotes - Lectures, Bhagavad-gita As It Is
- HU-Quotes - in USA
- HU-Quotes - in USA, Los Angeles
- Hungarian Pages - Yoga System
- Az odaadó szolgálat - videók
- A bhakták hatása - videók
- Cselekedj megfelelő tudatban! - videók
- Kṛṣṇa mindenható - videók