HU/Prabhupada 0700 - A szolgálat három dolgot jelent: a szolgát, azt, akit szolgálnak és a szolgálatot



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Prabhupāda: Igen?

Egy bhakta: Prabhupāda, a ma reggeli leckében...

Prabhupāda: Nem, ne kérdezz a reggelről. Na, jó, kérdezz, de a kérdés és a válasz legyen a leckében. Különben se vége se hossza az örökös kérdezz-feleleknek, ha mindig minden dolgot felhozol. Érted, ugye? Most akkor már fejezd be. Nos, mi a kérdés?

Bhakta: Említetted, hogy a gopák, Kṛṣṇa barátai, Vele játszanak és azt mondják róluk, hogy igen sok jámbor cselekedetet hajtottak végre előző életeikben. Jól értem, hogy ők örök társai Kṛṣṇának?

Prabhupāda: Nem, azok, akik örök társai... Néhányan örök társai, néhányukat pedig hozzásegítik ahhoz, hogy azzá váljanak. Mondjuk, te odamész, és Kṛṣṇa társa leszel, Kṛṣṇa játszótársa. Tehát a helyzeted már örökké ez marad. Ha mindig csak Kṛṣṇa örök társai játszhatnának Vele, mások meg nem, akkor mi értelme lenne Kṛṣṇa-tudatúvá válni? Te is Kṛṣṇa örök társává válhatsz. Hogyan? Sok-sok életen át tartó jámbor cselekedettel. Te is eljuthatsz abba a helyzetbe. Kṛta-puṇya-puñjāḥ (SB 10.12.11). Valójában bhauma Vṛndāvanában, az anyagi világbéli Vṛndāvanában, Kṛṣṇa társai általában feltételekhez kötött élőlények, azok, akiknek lehetőségük van tökéletessé tenni a Kṛṣṇa-tudatukat. Először is lehetővé vált, hogy láthassák Kṛṣṇát azon a bolygón, ahol Kṛṣṇa kedvtelései zajlanak. Aztán eljuthatnak a transzcendensben lévő Vṛndāvanba. Ezért olvashatjuk a Bhāgavatamban: kṛta-puṇya-puñjāḥ. Bevezetik őket. De még ha be is vezetik őket, most már örök társak. Érthető? Hare Kṛṣṇa. Egyéb kérdés?

Egy bhakta: Prabhupāda, lehetséges az, hogy valaki anélkül végezze a bhakti-yogát, hogy Kṛṣṇát szolgálná? Mondjuk, van valaki, aki...

Prabhupāda: Kṛṣṇa nélkül hol a bhakti?

Bhakta: Hát, valaki az Úr Buddhát vagy az Úr Jézust imádja...

Prabhupāda: Akkor az nem bhakti-yoga. Bhakti-yoga csak Kṛṣṇával kapcsolatban létezik. A bhakti-yogát mással vagy más valakivel nem lehet kapcsolni. Hogyan illik Buddha filozófiája a bhakti-yogához? A bhakti-yoga azt jelenti, megérteni Istent. Bhaktyā mām abhijānāti (BG 18.55). Megtalálhatjátok a Bhagavad-gītā tizennyolcadik fejezetében. A bhakti-yogával érthetitek meg az Urat, a Legfelsőbb Urat, Istent. Buddha filozófiájában nincs Isten. Tudtad ezt? Akkor hol van ott a bhakti-yoga?

Bhakta: Néhány keresztény Jézus Krisztust imádja.

Prabhupāda: Az bhakti-yoga. Mert elfogadják Istent. Ha valaki nem fogadja el Istent, ott nem lehet szó bhakti-yogáról. Tehát a keresztény vallás is vaisnavizmus, mert elismerik Istent. Talán néhány szinten eltér a miénktől. Isten megtapasztalásának több szintje is van. A keresztény vallás azt mondja: „Isten hatalmas." Fogadd el! Ez nagyon szép. De azt, hogy Isten milyen hatalmas, a Bhagavad-gītāból és a Śrīmad-Bhāgavatamból lehet megérteni. Mindenesetre elismerik, hogy Isten hatalmas. Ez már a bhakti kezdete. Itt már értelmezheted a bhaktit. Még az iszlám vallás is bhakti-yoga. Az is az. Bármilyen vallás, ami Istent állítja a középpontba, azt nevezhetjük bhaktinak. De ahol nincs Isten, vagy személytelen Istenről beszélnek, ott nem beszélhetünk bhakti-yogáról. A bhakti-yoga azt jelenti: bhaja dhatu kti, bhaja-sevayā. Szolgálat. A szolgálat három dolgot jelent: a szolgát, azt, akit szolgálnak, és magát a szolgálatot. Jelen kell lennie annak, aki elfogadja a szolgálatot. És annak is, aki a szolgálatot végzi. És aztán valamin át történik, a szolgálattal. A bhakti-yoga tehát szolgálatot jelent. Ha nincs, aki elfogadja a szolgálatot, hol a bhakti-yoga? Bármilyen filozófiára vagy vallásos elvre, ha nem ismerik el Isten, a Legfelsőbb létezését, nem használhatjuk a bhakti megnevezést.