HU/Prabhupada 0822 - Egyszerűen a kīrtana által jámborrá váltok



Lecture on SB 3.28.18 -- Nairobi, October 27, 1975

Harikeśa: Fordítás: „Az Úr dicsőségéről mindig érdemes énekelni, hiszen az Ő dicsősége kiemeli a bhakták hírnevét. Az Istenség Legfelsőbb Személyiségén és bhaktáin kell hát meditálnunk. Meditáljunk az Úr örök formáján addig, amíg elménk megingathatatlanná nem válik!”

Prabhupāda:

kīrtanya-tīrtha-yaśasaṁ
puṇya-śloka-yaśaskaram
dhyāyed devaṁ samagrāṅgaṁ
yāvan na cyavate manaḥ
(SB 3.28.18)

Ezt nevezik meditációnak. Yāvan, vagyis amíg az elme zavarodott és eltér a meditációnk tárgyától, addig a kīrtanát kell gyakorolni. Kīrtanīyaḥ sadā hariḥ (CC Adi 17.31) Caitanya Mahāprabhu azt tanácsolta, hogy a bhaktának állandóan, huszonnégy órán keresztül énekelnie kell. Kīrtanya, „érdemes róla énekelni.” Miért érdemes róla énekelni? Puṇya ślokasya. Puṇya ślokasya... Puṇya śloka yaśaskaram. Még ha nem is rögzíted az elméd, a kīrtana azt jelenti, hogy rögzíteni az elmét, de még ha nem is rögzíted az elméd, még akkor is nyertes leszel. Minél inkább dicsőíted az Urat, annál inkább jámborrá válsz, mindössze a kīrtana által. Nem szükséges, hogy megértsétek, de ha folytatjátok a Hare Kṛṣṇa mahā-mantra éneklését, akkor jámborrá váltok. Puṇya-śloka. Kṛṣṇa egy másik neve a Puṇya-śloka, az Uttama-śloka. Egyszerűen azt énekelve, hogy „Kṛṣṇa,” jámborrá váltok.

Tehát dhyāyed devaṁ samagrāṅgam. A dhyānát, a meditációt a lótuszlábaknál kell kezdeni. Amint elkezdődik a kīrtana, először rögzítsétek az elméteket a lótuszlábakra, ne ugorjatok hirtelen az arcra. Legyetek gyakorlottak abban, hogy a lótuszlábakra gondoltok, majd emelkedjetek magasabbra, a térdekig, majd a combokig, onnan a hasig és a mellkasig. Így jussatok el legvégül az archoz. Ez a folyamat. Ezt írja le a Második ének. A folyamat, hogy hogyan gondoljunk Kṛṣṇára, man-manā bhava mad-bhaktaḥ (BG 18.65) Ez a meditáció. Tehát ez... A kīrtanával ez igen könnyűvé válik. Ha a Hare Kṛṣṇa mahā-mantrát huszonnégy órán át éneklitek, mint Haridāsa Ṭhākura... Ez nem lehetséges. Tehát annyit énekeljétek, amennyit csak tudjátok. Tīrtha-yaśasa. Kīrtana... Ez szintén kīrtana. Kṛṣṇáról beszélünk, Kṛṣṇáról olvasunk, Kṛṣṇa utasításait olvassuk a Bhagavad-gītāból, vagy Kṛṣṇa dicsőségét a Śrīmad-Bhāgavatamból. Ez mind kīrtana. Nem úgy van, hogy amikor éneklünk és hangszereken játszunk, az a kīrtana. Nem. Bármit is mondasz Kṛṣṇáról, az a kīrtana.