HU/SB 1.13.56


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


56. VERS

dhvasta-māyā-guṇodarko
niruddha-karaṇāśayaḥ
nivartitākhilāhāra
āste sthāṇur ivācalaḥ
tasyāntarāyo maivābhūḥ
sannyastākhila-karmaṇaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

dhvasta—elpusztítva; māyā-guṇa—az anyagi természet kötőerői; udarkaḥ—utóhatások; niruddha—felfüggesztve; karaṇa-āśayaḥ—az érzékek és az elme; nivartita—megállt; akhila—mind; āhāraḥ—táplálék az érzékeknek; āste—ül; sthāṇuḥ—mozdíthatatlan; iva—mint; acalaḥ—szilárd; tasya—övé; antarāyaḥ—akadályok; mā eva—sohasem ilyen; abhūḥ—lenni; sannyasta—lemondott; akhila—mindenféle; karmaṇaḥ—anyagi kötelességek.


FORDÍTÁS

Fel kell függesztenie érzékeinek minden működését, még kívülről is, és közömbössé kell válnia az érzékek egymásra hatásával szemben, amelyek az anyagi természet kötőerőinek befolyása alatt állnak. Miután lemondott minden anyagi kötelességről, rendíthetetlenül szilárddá kell válnia, legyőzve az út közben felbukkanó minden akadályt.


MAGYARÁZAT

Dhṛtarāṣṭra a yoga folyamatával eljutott arra a fokra, amely fölötte áll minden anyagi visszahatásnak. A természet anyagi kötőerőinek hatása az anyag élvezetének szűnni nem akaró vágya felé húzza áldozatát. A yoga folyamata segítségével azonban az ember megszabadulhat ettől a hamis élvezettől. Az érzékek mindegyike örökké a táplálékát keresi, s így a feltételekhez kötött lelket minden oldalról ostrom éri, s nincsen esélye arra, hogy bármely tevékenységben megszilárduljon. Nārada azt tanácsolta Yudhiṣṭhira Mahārājának, ne zavarja meg nagybátyját azzal, hogy megpróbálja hazavinni őt, aki most minden anyagi vonzódáson fölülemelkedett. A természet anyagi minőségeinek (a guṇáknak) megvan a maguk működési módszere, de fölöttük van egy lelki minőség is, ami abszolút. Nirguṇa annyit jelent, mint visszahatástól mentes. A lelki minőség és annak hatása azonosak, ezért a lelki tulajdonságot anyagi megfelelőjétől a nirguṇa szó különbözteti meg. A természet anyagi kötőerőinek teljes felfüggesztése után az ember bebocsájtást nyer a lelki szférába. A lelki minőség diktálta tetteket odaadó szolgálatnak vagy bhaktinak hívják. A bhakti ezért nirguṇa, amelyet az Abszolút közvetlen kapcsolata által lehet elérni.