HU/SB 2.2.33


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


33. VERS

na hy ato ’nyaḥ śivaḥ panthā
viśataḥ saṁsṛtāv iha
vāsudeve bhagavati
bhakti-yogo yato bhavet


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

na—soha; hi—bizonyára; ataḥ—ezen túl; anyaḥ—bármi más; śivaḥ—kedvező; panthāḥ—jelent; viśataḥ—vándorol; saṁsṛtau—az anyagi világban; iha—ebben az életben; vāsudeve—az Úr Vāsudevának, Kṛṣṇának; bhagavati—az Istenség Személyisége; bhakti-yogaḥ—közvetlen odaadó szolgálat; yataḥ—ahol; bhavet—eredményezheti.


FORDÍTÁS

Azok számára, akik az anyagi univerzumban vándorolnak, nincs kedvezőbb módszer a felszabadulásra, mint az Úr Kṛṣṇa közvetlen odaadó szolgálata.


MAGYARÁZAT

Ahogyan azt a következő vers megvilágítja, az odaadó szolgálat, vagyis a közvetlen bhakti-yoga az egyetlen abszolút és kedvező módja annak, hogy megszabaduljunk az anyagi lét szorításából. Sok közvetett út vezet oda, de egyik sem olyan könnyű és áldásos, mint a bhakti-yoga. A jñāna, a yoga és a hasonló módszerek önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy gyakorlójukat felszabadítsák. Ezek a tettek csupán segítenek az embernek, hogy sok-sok év után elérje a bhakti-yoga szintjét. A Bhagavad-gītā (BG 12.5) elmondja, hogy azokra, akik ragaszkodnak az Abszolút személytelen aspektusához, sok-sok akadály vár, miközben a kívánt célt hajszolják, s az empirikus filozófusok, akik az Abszolút Igazságot keresik, sok-sok születés után ismerik csak fel a Vāsudeva-megvalósítás lényegét, azt, hogy Ő minden (BG 7.19). Ami a yoga-rendszereket illeti, a Bhagavad-gītā (BG 6.47) azt is elmondja, hogy a misztikus yogīk között, akik az Abszolút Igazság után kutatnak, az a legkiválóbb, aki az Úr szolgálatát végzi, a Bhagavad-gītā utolsó tanítása (BG 18.66) pedig azt javasolja, hogy teljesen hódoljunk meg az Úrnak, felhagyva minden más tevékenységgel, melyet az önmegvalósítás és az anyagi kötelékek alóli felszabadulás reményében végzünk. Minden védikus írás célja az, hogy rávegye az embert: végezze minden eszközzel az Úr transzcendentális szerető szolgálatát.

Ahogyan arról a Śrīmad-Bhāgavatam verseiben (az Első Énekben) már beszéltünk, a közvetlen bhakti-yoga és azok a folyamatok, amelyek végül is a bhakti-yogában tetőznek a gyümölcsöző cselekedetek leghalványabb árnyalata nélkül, a vallás legmagasabb rendű formáját jelentik. Minden más puszta időfecsérlés az azt gyakorló számára.

Śrīla Śrīdhara Svāmī és minden más ācārya    —    köztük Jīva Gosvāmī    —    egyetértenek abban, hogy a bhakti-yoga nem csupán könnyű, egyszerű, természetes és gondoktól mentes út, de az emberi lény számára a boldogság egyetlen forrását is jelenti.