HU/SB 2.5.40-41


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


40-41. VERSEK

tat-kaṭyāṁ cātalaṁ kḷptam
ūrubhyāṁ vitalaṁ vibhoḥ
jānubhyāṁ sutalaṁ śuddhaṁ
jaṅghābhyāṁ tu talātalam
mahātalaṁ tu gulphābhyāṁ
prapadābhyāṁ rasātalam
pātālaṁ pāda-talata
iti lokamayaḥ pumān


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

tat—az Övé; kaṭyām—derék; ca—is; atalam—az első bolygórendszer a Föld alatt; kḷptam—elhelyezkedik; ūrubhyām—a combokon; vitalam—az alatta lévő második bolygórendszer; vibhoḥ—az Úrnak; jānubhyām—a bokán; sutalam—lefelé a harmadik bolygórendszer; śuddham—megtisztított; jaṅghābhyām—az ízületeken; tu—de; talātalam—lefelé a negyedik bolygórendszer; mahātalam—lefelé az ötödik bolygórendszer; tu—de; gulphābhyām—a lábszárakon helyezkedik el; prapadābhyām—a láb felső vagy első részén; rasātalam—lefelé a hatodik bolygórendszer; pātālam—lefelé a hetedik bolygórendszer; pāda-talataḥ—a láb alján, vagyis a talpon; iti—így; loka-mayaḥ—bolygórendszerekkel teli; pumān—az Úr.


FORDÍTÁS

Kedves fiam, Nārada! Halld hát tőlem, hogy a tizennégy bolygórendszer között hét alsóbb bolygórendszer van! Az első, az Atala bolygórendszer a derékon helyezkedik el, a második, Vitala a combon, a harmadik, Sutala a térden, a negyedik, Talātala a lábszáron, az ötödik, Mahātala a bokán, a hatodik, Rasātala a láb felső részén, s a hetedik, Pātāla a talpon. Ekképpen vannak jelen a bolygórendszerek az Úr virāṭ formájában.


MAGYARÁZAT

Napjaink vállalkozó szellemű emberei (az asztronauták, akik az űrben utaznak) a Śrīmad-Bhāgavatamból megtudhatják, hogy az űr bolygórendszereinek tizennégy felosztása van. Az elhelyezkedésüket a földi bolygórendszertől számítják, amelyet Bhūrlokának neveznek. Bhūrloka fölött található a Bhuvarloka, a legfelsőbb bolygórendszert pedig Satyalokának hívják. Ezek alkotják a felső hét lokát, azaz bolygórendszert. Hasonló módon hét alsó bolygórendszer (loka) van: Atala, Vitala, Sutala, Talātala, Mahātala, Rasātala és Pātāla. E bolygórendszerek az univerzum teljes területén szétszórva találhatók, amely egy kétmilliárdszor kétmilliárd mérföldnyi területet jelent. A modern asztronauták csak néhány ezer mérföldnyire tudnak eltávolodni a Földtől, s ezért kísérletük arra, hogy az űrben utazzanak, olyan, mint amikor egy gyerek játszik a hatalmas óceán partján. A Hold a felsőbb bolygórendszerek harmadik szintjén található. A Śrīmad-Bhāgavatam Ötödik Énekéből megtudhatjuk majd, milyen távolságra vannak egymástól a hatalmas anyagi eget benépesítő különféle anyagi bolygók. Azon az univerzumon kívül, amelyben mi élünk, még számtalan anyagi univerzum van, melyek a lelki égnek    —    melyet korábban sanātana Brahmalokaként jellemeztünk    —    csupán egy jelentéktelen részét töltik be. A Legfelsőbb Úr végtelenül kegyesen a Bhagavad-gītā itt következő versében (BG 8.16) hívja az intelligens emberi lényt, hogy térjen haza, vissza Hozzá:

ābrahma-bhuvanāl lokāḥ
punar āvartino ’rjuna
mām upetya tu kaunteya
punar janma na vidyate

A Satyalokától, az univerzum legfelsőbb bolygójától kezdve    —    amely, mint elmondtuk, közvetlenül az örök Brahmaloka alatt helyezkedik el    —    minden bolygó anyagi. S bárhol legyen az ember, bármelyiken a számtalan anyagi bolygó közül, az anyagi természet törvényeinek, a születésnek, a halálnak, az öregségnek és a betegségnek egyformán engedelmeskednie kell. Ám ha eljut az örök Brahmaloka sanātana atmoszférájába, Isten birodalmába, akkor tökéletesen megszabadulhat minden ilyen anyagi szenvedéstől. Ezért a felszabadulás    —    amelyre a spekuláló filozófusok és misztikusok vágynak    —    csak akkor lehetséges, ha az ember az Úr bhaktájává válik. Aki nem bhakta, nem juthat be Isten birodalmába: az ember csak transzcendentális helyzetben, szolgáló hozzáállása révén léphet be oda. Ezért a spekuláló filozófusoknak és a misztikusok yogīknak először az odaadó szolgálat vallásához kell vonzódniuk, s csak azután nyerhetik el a felszabadulást.