HU/SB 2.6.17


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


17. VERS

sva-dhiṣṇyaṁ pratapan prāṇo
bahiś ca pratapaty asau
evaṁ virājaṁ pratapaṁs
tapaty antar bahiḥ pumān


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

sva-dhiṣṇyam—sugárzás; pratapan—kiterjedése révén; prāṇaḥ—élő energia; bahiḥ—külső; ca—szintén; pratapati—megvilágított; asau—a nap; evam—ugyanilyen módon; virājam—a kozmikus forma; pratapan—a kiterjedésével; tapati—feléleszti; antaḥ—belsőleg; bahiḥ—külsőleg; pumān—az Istenség Személyisége.


FORDÍTÁS

A nap sugarait árasztva e világon belül és kívül mindent megvilágít, s az Istenség Legfelsőbb Személyisége ugyanígy tart fenn mindent a teremtésen belül és kívül, közmikus formáját kiterjesztve.


MAGYARÁZAT

Ez a vers az Úr kozmikus formájáról vagy személytelen aspektusáról    —    amelyet brahmajyotinak neveznek    —    ad érthető magyarázatot, a nap sugárzásához hasonlítva azt. A napsugár az egész univerzumban szétáradhat, de forrása, a Nap bolygó vagy a Sūrya-nārāyaṇának nevezett istenség jelenti e sugárzás alapját. Ehhez hasonlóan az Istenség Legfelsőbb Személyisége, az Úr Kṛṣṇa az alapja a személytelen brahmajyoti-sugárzásnak, az Úr személytelen aspektusának. Ezt erősíti meg a Bhagavad-gītā is (BG 14.27). Az Úr kozmikus formája tehát személytelen formájának másodlagos elképzelése, ám az elsődleges forma a kétkarú Śyāmasundara, aki örök fuvoláján játszik. Az Úr szétáradó személyes sugárzásának hetvenöt százaléka a lelki égben nyilvánul meg, (tripād-vibhūti), huszonöt százaléka pedig az anyagi univerzum teljes kiterjedése. A Bhagavad-gītā (BG 10.42) ezt szintén kijelenti, s el is magyarázza. Így sugárzásának hetvenöt százalékos kiterjedését belső energiájának, huszonöt százalékos kiterjedését pedig külső energiájának nevezik. Az élőlények, akik a lelki és az anyagi kiterjedésben egyaránt jelen vannak, az Úr határenergiáját képezik (taṭastha-śakti). Szabad választásuk szerint élhetnek bármelyik energiában, akár a külsőben, akár a belsőben. Azokat, akik az Úr lelki kiterjedésében élnek, felszabadult lelkeknek, míg a külső kiterjedés lakóit feltételekhez kötött lelkeknek nevezik. Csak felbecsülni tudjuk a belső energia lakóinak számát a külső energiában tartózkodók számához képest, s könnyen arra a következtetésre juthatunk, hogy a felszabadult lelkek sokkal többen vannak, mint a feltételekhez kötött lelkek.