HU/SB 2.6.28


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


28. VERS

iti sambhṛta-sambhāraḥ
puruṣāvayavair aham
tam eva puruṣaṁ yajñaṁ
tenaivāyajam īśvaram


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

iti—így; sambhṛta—végrehajtott; sambhāraḥ—minden szükségest előteremtettem; puruṣa—az Istenség Személyisége; avayavaiḥ—szerves részekkel; aham—én; tam eva—Neki; puruṣam—az Istenség Személyisége; yajñam—minden áldozat élvezője; tena eva—mindazokkal; ayajam—imádtam; īśvaram—a legfelsőbb irányítót.


FORDÍTÁS

Így hoztam létre mindazt, amire az áldozati felajánláshoz szükség volt, minden eszközzel együtt a Legfelsőbb Úr, az áldozat élvezője testrészeiből, s bemutattam az áldozatot, hogy elégedetté tegyem az Urat.


MAGYARÁZAT

Az emberek a belső békére s a világ békéjére vágynak, de nem tudják hogyan érhetnék el azt. A világ békéjét csakis áldozatok bemutatásával és lemondással érhetjük el. A Bhagavad-gītā (BG 5.29) a következőképpen ír:

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati

„A karma-yogīk tudják, hogy a Legfelsőbb Úr minden áldozat valódi élvezője és a lemondott élet fenntartója, s azt is tudják, hogy az Úr minden bolygó végső tulajdonosa és minden élőlény valódi barátja. E tudás révén a karma-yogīk az Úr tiszta bhaktáivá válnak a tiszta bhakták társaságának hatására, s így képesek lesznek megszabadulni az anyagi kötelékektől.”

Brahmā, az anyagi világ első élőlénye az áldozat bemutatásának módszerét tanította meg nekünk. Az „áldozat” szó arra utal, hogy az ember valaki más elégedettsége érdekében lemond saját érdekeiről. Mindent ilyen szellemben kell tennünk. Minden ember feláldozza saját érdekét mások kedvéért    —    a család, a társadalom, a közösség, az ország vagy az egész emberi társadalom kedvéért. Ám az efféle áldozat tökéletességét akkor éri el, ha a Legfelsőbb Személy, az Úr kedvéért cselekszik. Az Úr a tulajdonosa mindennek, Ő minden élő teremtmény barátja, Ő gondoskodik az áldozatot végzőkről, valamint Ő az, aki megad mindent, amire az áldozathoz szükség van, ezért egyedül Ő az, akit elégedetté kell tennünk minden áldozattal.

Az egész világ rengeteg energiát áldoz a tudás tökéletesítésére, a társadalom felemelésére, az anyagi gyarapodásra és az emberiség helyzetének javítására, de senkit sem érdekel az Úr kedvéért végzett áldozat, amelyet a Bhagavad-gītā javasol. Ezért nincs béke a világon. Ha az emberek békét akarnak, áldozatokat kell bemutatniuk a legfelsőbb tulajdonosnak, mindenki barátjának.