HU/SB 2.9.22


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


22. VERS

manīṣitānubhāvo ’yaṁ
mama lokāvalokanam
yad upaśrutya rahasi
cakartha paramaṁ tapaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

manīṣita—bölcsesség; anubhāvaḥ—érzékelés; ayam—ezt; mama—Enyém; loka—lakhely; avalokanam—valóban lát; yat—mert; upaśrutya—hall; rahasi—nagy lemondásban; cakartha—gyakorolta; paramam—legfelsőbb; tapaḥ—vezeklés.


FORDÍTÁS

A tökéletes bölcsesség nem más, mint személyesen megpillantani hajlékomat. Mindez lehetővé vált számodra, mert utasításomnak eleget téve alázatosan végezted szigorú vezeklésedet.


MAGYARÁZAT

Az élet tökéletességét az jelenti, ha az Úr kegyéből saját érzékeinkkel megismerhetjük Őt. Ez mindenki számára elérhető, aki hajlandó odaadó szolgálatot végezni Neki a kinyilatkoztatott írások utasításai alapján, amelyeket a hiteles ācāryák, lelki tanítómesterek mind elfogadnak és követnek. A Bhagavad-gītā szintén olyan védikus írás, amelyet minden nagy ācārya    —    többek között Śaṅkara, Rāmānuja, Madhva, Caitanya, Viśvanātha, Baladeva, Siddhānta Sarasvatī    —    is elfogad. Ebben a Bhagavad-gītāban (BG 18.65) az Istenség Személyisége, Śrī Kṛṣṇa arra kér bennünket, hogy mindig gondoljunk Rá, legyünk a bhaktái, imádjuk egyedül Őt, boruljunk le Előtte, s így minden kétséget kizárva visszatérhetünk Hozzá. Máshol is ezt az utasítást találjuk (BG 18.66): hagyjunk fel minden más tevékenységgel, s haladéktalanul hódoljunk meg egyedül az Úr előtt. Aki így tesz, azt az Úr mindig megvédelmezi. Ez a titka a tökéletesség elérésének. Az Úr Brahmā anélkül tette magáévá ezeket az elveket, hogy felsőbbrendűnek képzelte volna magát, s így a tökéletesség legmagasabb szintjére tett szert: megpillanthatta az Úr hajlékát, Magát az Urat és kíséretét. Sem az Úr testéből áradó személytelen sugárzás felismerése, sem a Paramātmā-megvalósítás nem a legtökéletesebb szint. A versben nagyon fontos a manīṣita szó. Akár jogosan, akár alaptalanul, de általában mindenki rendkívül büszke úgynevezett műveltségére. Ám az Úr azt mondja, hogy a tökéletes tudás nem más, mint minden illúziótól megszabadulva ismerni Őt és hajlékát.