HU/SB 3.22.7
7. VERS
- diṣṭyā tvayānuśiṣṭo ’haṁ
- kṛtaś cānugraho mahān
- apāvṛtaiḥ karṇa-randhrair
- juṣṭā diṣṭyośatīr giraḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
diṣṭyā—szerencsésen; tvayā—általad; anuśiṣṭaḥ—tanítva; aham—én; kṛtaḥ—adott; ca—és; anugrahaḥ—kegy; mahān—nagy; apāvṛtaiḥ—nyitott; karṇa-randhraiḥ—fülnyílásokkal; juṣṭāḥ—hallott; diṣṭyā—szerencsére; uśatīḥ—tiszta; giraḥ—szavak.
FORDÍTÁS
Az a szerencse ért, hogy tanítottál engem, s így nagy kegyben lehetett részem. Hálát adok Istennek, hogy nyitott fülekkel hallgattam tiszta szavaidat!
MAGYARÁZAT
Bhakti-rasāmṛta-sindhujában Śrīla Rūpa Gosvāmī utasítást adott arra vonatkozóan, hogyan kell elfogadni egy hiteles lelki tanítómestert, és hogyan kell viselkedni vele. A leendő tanítványnak először találnia kell egy hiteles lelki tanítómestert, majd nagy lelkesedéssel meg kell hallgatnia és végre kell hajtania utasításait. Ez kölcsönös szolgálat. Egy igaz lelki tanítómester vagy szent ember mindig arra vágyik, hogy felemelje a közönséges embereket, akik hozzá fordulnak. Mivel māyā mindenkit tévútra vezet, s mindenki megfeledkezik elsődleges kötelességéről, a Kṛṣṇa-tudatról, a szentek örök vágya az, hogy mindenki szent életű emberré váljon. A szent embernek az a feladata, hogy felébressze a Kṛṣṇa-tudatot minden hétköznapi, feledékeny emberben.
Manu elmondta, hogy azzal, hogy Kardama Muni tanácsot adott neki és tanította őt, nagy kegyben részesült. Szerencsésnek tartotta magát, mert hallhatta az üzenetet. A vers különösen kiemeli, hogy az embernek legyen erős vágya arra, hogy nyitott füllel hallgassa egy hiteles lelki tanítómester, a hiteles forrás szavait. Hogyan kaphatja meg valaki a transzcendentális üzenetet? Hallás útján. A karṇa-randhraiḥ szó azt jelenti: „a fül nyílásán keresztül”. A lelki tanítómester kegyét a test egyetlen más részén keresztül sem lehet elnyerni, csak a fülön át. Ez azonban nem azt jelenti, hogy néhány dollárért cserében a lelki tanítómester egy mantrát ad a fülön át, s ha az ember azon meditál, akkor eléri a tökéletességet, és hat hónapon belül Istenné válik. Ha ilyen módon kapjuk az üzenetet a fülön át, az csalás. A valóságban egy hiteles lelki tanítómester ismeri tanítványa természetét, s azt, hogy milyen feladatokat tud végezni a Kṛṣṇa-tudatban, és ennek alapján ad neki utasításokat. Fülén keresztül tanítja, s nem négyszemközt, hanem nyilvánosan. „Ilyen és ilyen munkára vagy alkalmas a Kṛṣṇa-tudatban. Ily módon cselekedj!” Van, aki azt az utasítást kapja, hogy a mūrtik szobájában dolgozzon, s így cselekedjen Kṛṣṇa-tudatban, valaki más azt, hogy végezzen szerkesztői munkát, van, aki azt a tanácsot kapja, hogy prédikáljon, s van, aki azt, hogy a konyhában, szakácsként gyakorolja a Kṛṣṇa-tudatot. A Kṛṣṇa-tudatban számtalan tevékenység van, s a lelki tanítómester tanítványa egyéni képességeit ismerve úgy nevel mindenkit, hogy annak a tevékenységnek a segítségével válhat tökéletessé, amelynek végzésére hajlamot érez. A Bhagavad-gītā elmagyarázza, hogy bárki a lelki élet legtökéletesebb szintjét érheti el pusztán azáltal, hogy képességeinek megfelelően szolgálatot végez, ahogyan Arjuna szolgálta Kṛṣṇát a harcművészetben megmutatkozó tehetségével. Arjuna mint harcos ajánlotta fel teljes szolgálatát, s tökéletessé vált. Éppen így egy művész is elérheti a tökéletességet egyszerűen azzal, hogy alkotómunkát végez a lelki tanítómester útmutatását követve. Ha valakit írói tehetséggel áldott meg a sors, írhat újságcikkeket és verseket az Úr szolgálatában, lelki tanítómestere irányítása alatt. Az embernek a lelki tanítómestertől kell utasításokat kapnia arra vonatkozóan, hogyan cselekedjen képességei szerint, mert a lelki tanítómester kiválóan ért ahhoz, hogy útmutatást adjon.
A folyamatot a lelki tanítómester utasítása és a tanítvány részéről az utasítás hűséges végrehajtása együttesen teszi tökéletessé. Śrīla Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura a Bhagavad-gītā (BG 2.44) vyavasāyātmikā-buddhiḥ verséhez fűzött magyarázatában elmondja, hogy aki biztos sikert akar elérni a lelki életben, annak követnie kell egy lelki tanítómester utasításait arra vonatkozóan, mi a kötelessége. Őszintén próbálkoznia kell, hogy eleget tegyen az utasításnak, s ezt kell tekintenie életének és lelkének. A lelki tanítómestertől kapott utasítás hűséges végrehajtása a tanítvány egyetlen kötelessége, s ez segíti majd a tökéletesség elérésében. Mindenkinek nagy figyelemmel kell hallgatnia fülén keresztül a lelki tanítómester üzenetét, s hűségesen végre kell hajtania azt. Ez teszi sikeressé az életét.