HU/SB 3.25.33
33. VERS
- jarayaty āśu yā kośaṁ
- nigīrṇam analo yathā
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
jarayati—feloldja; āśu—gyorsan; yā—ami; kośam—finom fizikai test; nigīrṇam—a megevett dolgok; analaḥ—tűz; yathā—mint.
FORDÍTÁS
A bhakti, az odaadó szolgálat minden külön törekvés nélkül feloldja az élőlény finom fizikai testét, éppen úgy, ahogyan a tűz emészti meg a gyomorban mindazt, amit megeszünk.
MAGYARÁZAT
A bhakti sokkal magasabb-rendű, mint a mukti, mert az odaadó szolgálat végzésével az a törekvés, hogy megszabaduljunk az anyagi kötelékektől, automatikusan sikerrel jár. A vers azt a példát említi, hogy ha jó az emésztésünk, a tűz a gyomorban képes megemészteni mindent, amit megeszünk. Egy bhaktának nem kell külön törekednie a felszabadulás elérésére. Az Istenség Legfelsőbb Személyiségének végzett szolgálat számára a felszabadulás folyamata, mert ha az Úr szolgálatát végzi, az azt jelenti, hogy felszabadítja magát az anyagi kötelékektől. Śrī Bilvamaṅgala Ṭhākura nagyon szép leírást ad erről az állapotról. Azt mondja, „Ha tántoríthatatlanul átadom magam a Legfelsőbb Úr lótuszlábának, akkor a mukti, a felszabadulás cselédként szolgál engem. Mukti, a cseléd mindig kész megtenni, amit kérek.”
Egy bhakta számára nem jelent gondot, hogy felszabaduljon. A felszabadulás minden külön törekvés nélkül bekövetkezik. A bhakti ezért sokkal magasabb rendű, mint a mukti vagy a személytelen filozófiát vallók helyzete. Az imperszonalisták szigorú lemondásokat és vezekléseket vállalnak magukra, hogy elnyerjék a muktit, ellenben a bhakta pusztán a bhakti folyamatát végezve, főként a Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa, Kṛṣṇa Kṛṣṇa, Hare Hare / Hare Rāma, Hare Rāma, Rāma Rāma, Hare Hare éneklésével azonnal képessé válik arra, hogy uralkodjon a nyelvén, mert az énekléssel foglalja le, s az Istenség Legfelsőbb Személyiségének felajánlott étel maradékait fogyasztja. Amint uralkodik a nyelvén, automatikusan uralkodni tud minden más érzékén is. Uralkodni az érzékeken a yoga tökéletességét jelenti, s ha valaki az Úr szolgálatát végzi, már elindult a felszabadulás útján. Kapiladeva megerősíti, hogy a bhakti, az odaadó szolgálat garīyasī, azaz dicsőségesebb, mint a siddhi, a felszabadulás.