HU/SB 4.18.7


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

apālitānādṛtā ca
bhavadbhir loka-pālakaiḥ
corī-bhūte ’tha loke ’haṁ
yajñārthe ’grasam oṣadhīḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

apālitā—nem törődnek velem; anādṛtā—elhanyagolnak; ca—szintén; bhavadbhiḥ—mint jómagad; loka-pālakaiḥ—a kormányzók vagy királyok; corī-bhūte—tolvajok szállták meg; atha—ezért; loke—ezen a világon; aham—én; yajña-arthe—az áldozatok bemutatása érdekében; agrasam—elrejtettem; oṣadhīḥ—minden növényt és gabonát.


FORDÍTÁS

Kedves királyom! Azon kívül, hogy az abhakták használják a gabonát és a növényeket, én magam sem részesülök kellő gondoskodásban. Nem törődnek velem azok a királyok sem, akik nem büntetik meg az efféle gazembereket, akik mind tolvajok, mert a gabonát az érzékkielégítésükre használják. Ezért aztán elrejtettem a magokat, amelyek arra szolgálnak, hogy áldozatokat mutassanak be velük.


MAGYARÁZAT

Napjainkban éppen az történik, ami Pṛthu Mahārāja és apja, Vena király idejében bekövetkezett. Nagy mennyiségben akarnak termelni tömeges ipari és mezőgazdasági termékeket, de mivel valamennyit az érzékkielégítésre szánják, e termelékenység ellenére ínség van, hiszen a világ tolvajokkal van teli. A corī-bhūte szó azt jelzi, hogy a népesség tolvajlásra adta magát. A védikus megértés szerint az emberek akkor válnak tolvajokká, amikor az érzékkielégítésük érdekében vágynak az anyagi gyarapodásra. A Bhagavad-gītā azt is elmagyarázza, hogy ha valaki úgy eszik gabonát, hogy nem ajánlja fel az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, Yajñának, akkor tolvaj, és rászolgált a büntetésre. A lelki kommunizmus szerint a Föld felszínén minden az Istenség Legfelsőbb Személyiségéhez tartozik. Az embereknek csak azután van joguk felhasználni a terményeket, miután felajánlották őket az Istenség Legfelsőbb Személyiségének. Ez a prasāda fogyasztásának folyamata. Ha valaki nem prasādát eszik, kétségtelenül tolvaj. A kormány elnökeinek és a királyoknak kötelességük, hogy megbüntessék az ilyen tolvajokat, s megfelelően gondoskodjanak a világról. Ha nem ez történik, nem terem többé gabona, s az emberek éhezni fognak. Valójában azonkívül, hogy az emberek arra kényszerülnek majd, hogy kevesebbet egyenek, meg is fogják ölni egymást, és megeszik egymás húsát. Már most láthatjuk, hogy megölik az állatokat a húsukért, s amikor nem lesz több gabona, zöldség és gyümölcs, akkor saját fiaikat és apáikat fogják megölni, s az ő húsukat eszik majd meg, hogy életben maradjanak.