HU/SB 4.22.19


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


19. VERS

saṅgamaḥ khalu sādhūnām
ubhayeṣāṁ ca sammataḥ
yat-sambhāṣaṇa-sampraśnaḥ
sarveṣāṁ vitanoti śam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

saṅgamaḥ—társasága; khalu—bizonyára; sādhūnām—a bhaktáknak; ubhayeṣām—mindkettőnek; ca—szintén; sammataḥ—döntő erejű; yat—amelyik; sambhāṣaṇa—beszélgetés; sampraśnaḥ—kérdés és felelet; sarveṣām—mindnek; vitanoti—kiterjed; śam—igazi boldogság.


FORDÍTÁS

A bhakták társaságában elhangzó beszélgetések, kérdéseik és válaszaik mind a beszélő, mind a hallgatóság számára bizonyító erejűek. Az ilyen találkozók mindenkit valódi boldogsággal áldanak meg.


MAGYARÁZAT

Az Istenség Legfelsőbb Személyisége nagy horderejű üzenetét csak úgy kaphatja meg az ember, ha a bhakták beszélgetéseit hallgatja. A Bhagavad-gītāt például már nagyon régóta jól ismerik az egész világon, különösen a nyugati országokban, mivel azonban témáját nem bhakták magyarázták el, nem volt semmi hatása. Nyugaton egyetlen ember sem lett Kṛṣṇa-tudatú, amíg meg nem alapítottuk a Kṛṣṇa-tudatú mozgalmat. Amikor azonban ugyanezt a Bhagavad-gītāt úgy mutattuk be, ahogyan van, a tanítványi láncon keresztül, a lelki megvalósítás hatása rögtön megmutatkozott.

Sanat-kumāra, a Kumārák egyike elmondta Pṛthu Mahārājának, hogy találkozásuk nem csupán a király számára járt áldással, hanem nekik is hasznukra volt. Amikor Nārada Muni az Istenség Legfelsőbb Személyiségéről kérdezte az Úr Brahmāt, Brahmā megköszönte neki a lehetőséget, hogy a Legfelsőbb Úrról beszélhet. Azok a kérdések, melyeket a szentek egymás között az Istenség Legfelsőbb Személyiségéről vagy az élet végső céljáról feltesznek, mindennek lelki töltést adnak. Mindenki, aki kihasználja a lehetőséget, hogy ilyen beszélgetést hallhat, hasznát látja mind ebben, mind a következő életében.

Az ubhayeṣām szót sokféleképpen lehet magyarázni. Az embereket általánosságban két osztályra bonthatjuk: materialistákra és transzcendentalistákra. A bhakták közötti beszélgetés hallgatása mind a materialistának, mind a transzcendentalistának a javára szolgál. A materialistának azért válik hasznára, ha a bhaktákkal társul, mert a szabályokhoz alkalmazkodva kezdi vezetni életét, és ezáltal megnő az esélye arra, hogy bhakta legyen belőle, vagy jelenlegi életét sikeressé tegye azzal, hogy megérti az élőlény valódi helyzetét. Ha valaki él ezzel a lehetőséggel, biztos, hogy következő életében emberi létformában születik meg, esetleg teljesen felszabadul, és hazatér, vissza Istenhez. Ha valaki tehát részt vesz a bhakták beszélgetésében, az mind anyagilag, mind lelkileg a hasznára válik. A szónok és a hallgatóság egyaránt jól jár, akárcsak a karmīk és a jñānīk. Azok a lelki témák, amelyeket a bhakták egymás között megvitatnak, kivétel nélkül mindenki számára áldásosak. Következésképpen a Kumārák elismerték, hogy ez a találkozás nemcsak a királynak vált hasznára, hanem nekik maguknak is.