HU/SB 4.22.53


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


53. VERS

evam adhyātma-yogena
karmāṇy anusamācaran
putrān utpādayām āsa
pañcārciṣy ātma-sammatān


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

evam—így; adhyātma-yogena—a bhakti-yoga révén; karmāṇi—cselekedetek; anu—mindig; samācaran—végezve; putrān—fiak; utpādayām āsa—nemzett; pañca—öt; arciṣi—feleségének, Arcinak; ātma—saját; sammatān—vágya szerint.


FORDÍTÁS

Pṛthu Mahārāja az odaadó szolgálat felszabadult szintjén állt, ezért nemcsak végrehajtott minden gyümölcsöző cselekedetet, hanem öt fiúval is megáldotta feleségét, Arcit. Mindegyik fiát saját vágya szerint nemzette.


MAGYARÁZAT

Családos emberként Pṛthu Mahārājának öt fia született feleségétől, Arcitól, s fiai úgy fogantak, ahogy ő akarta, nem pedig a szeszélyéből vagy véletlenül. A jelen korban (a Kali-yugában) gyakorlatilag senki sem tudja, hogyan nemzzen gyermeket a saját vágya szerint. Ezzel kapcsolatban a siker titka abban rejlik, hogy a szülők elfogadják a különféle tisztító folyamatokat, amelyek saṁskārákként ismeretesek. Az első, a garbhādhāna-saṁskāra, a gyermeknemző saṁskāra kötelező, különösen a felsőbb kasztok, a brāhmaṇák és a kṣatriyák számára. A Bhagavad-gītā elmondja, hogy Kṛṣṇa Maga a vallásos elvekkel nem ellenkező nemi élet. A vallásos elvek szerint, amikor valaki gyermeket akar nemzeni, a szexuális kapcsolat előtt el kell végeznie a garbhādhāna-saṁskārát. Az anya és az apa egyesülés előtti elmeállapota kétségtelenül befolyásolni fogja a születendő gyermek beállítottságát. Az a gyermek, aki kéjből született, lehet, hogy nem olyan lesz, mint amilyennek a szülők szeretnék. A śāstrák kijelentik: yathā yonir yathā bījam. Yathā yonir az anyára, yathā bījam pedig az apára utal. Ha a szülők elméje megfelelő állapotban van egyesülésük előtt, a születendő gyermek kétségkívül tükrözni fogja elmeállapotukat. Az ātma-sammatān szavakból megtudhatjuk tehát, hogy Pṛthu Mahārāja és Arci egyaránt elvégezték a garbhādhāna tisztító folyamatát gyermekeik nemzése előtt, s így minden fiukat vágyaiknak és megtisztult elmebeli állapotuknak megfelelően nemzették. Pṛthu Mahārāja nem kéjből nemzette fiait, és feleségéhez sem az érzékkielégítés miatt vonzódott. Gṛhasthaként azért nemzett gyermekeket, hogy a jövőben ők kormányozzák az egész világot.