HU/SB 4.29.1
1. VERS
- prācīnabarhir uvāca
- bhagavaṁs te vaco ’smābhir
- na samyag avagamyate
- kavayas tad vijānanti
- na vayaṁ karma-mohitāḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
prācīnabarhiḥ uvāca—Prācīnabarhi király mondta; bhagavan—ó, uram; te—tiéd; vacaḥ—szavak; asmābhiḥ—általunk; na—soha; samyak—tökéletesen; avagamyate—megértett; kavayaḥ—akik jártasak benne; tat—az; vijānanti—megérthetik; na—soha; vayam—mi; karma—gyümölcsöző cselekedetek által; mohitāḥ—elbűvölt.
FORDÍTÁS
Prācīnabarhiṣat király ekképp válaszolt: Kedves uram! Nem értem teljesen Purañjana királyról szóló allegorikus történeted mondanivalóját. Akik tökéletes lelki tudással rendelkeznek, megérthetik, ám nekünk, akik túlságosan ragaszkodunk a gyümölcsöző tettekhez, nagyon nehéz felfognunk elbeszélésed értelmét.
MAGYARÁZAT
A Bhagavad-gītāban (BG 7.3) az Úr Kṛṣṇa így szól:
- tribhir guṇamayair bhāvair
- ebhiḥ sarvam idaṁ jagat
- mohitaṁ nābhijānāti
- mām ebhyaḥ param avyayam
„A három kötőerőtől [a jóságtól, a szenvedélytől és a tudatlanságtól] megtévesztett világ nem ismer Engem, aki a kötőerők felett állok és kimeríthetetlen vagyok.” Az embereket általában elbűvöli az anyagi természet három kötőereje, ezért csaknem képtelenek arra, hogy megértsék: a kozmikus megnyilvánulásban minden anyagi cselekedet mögött az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Kṛṣṇa áll. Amikor az emberek bűnös vagy jámbor tetteikbe merülnek, tudásuk az odaadó szolgálatról nem tökéletes. Az allegorikus történetnek, melyet Nārada Muni Barhiṣmān királynak elmesélt, kifejezetten az a célja, hogy a feltételekhez kötött lelkeket lefoglalja az odaadó szolgálattal. Aki odaadó szolgálatot végez, könnyen megértheti az egész képletes történetet, akik azonban nem az odaadó szolgálattal, hanem az érzékkielégítéssel törődnek, azok nem képesek tökéletesen megérteni. Barhiṣmān király belátja ezt.
Ez a huszonkilencedik fejezet arról szól, hogy ha valaki túlságosan ragaszkodik a nőkhöz, akkor következő életében nőként születik meg, de aki az Istenség Legfelsőbb Személyiségének vagy az Ő képviselőjének a társaságát keresi, az megtisztul minden anyagi ragaszkodástól, s így felszabadul.