HU/SB 4.29.63


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


63. VERS

yathānumīyate cittam
ubhayair indriyehitaiḥ
evaṁ prāg-dehajaṁ karma
lakṣyate citta-vṛttibhiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yathā—mint; anumīyate—el lehet képzelni; cittam—az ember tudata vagy elmeállapota; ubhayaiḥ—mindkettő; indriya—az érzékeknek; īhitaiḥ—a cselekedeteiből; evam—hasonlóan; prāk—előző; dehajam—a test által végrehajtott; karma—cselekedetek; lakṣyate—érzékelni lehet; citta—a tudatnak; vṛttibhiḥ—az elfoglaltságaiból.


FORDÍTÁS

Az élőlény elméjének vagy tudatának helyzetét az érzékek kétféle csoportjának    —    a tudásszerző és a cselekvő érzékszerveknek    —    a cselekedeteiből lehet megérteni. Ugyanígy abból, hogy milyen egy személy elmeállapota vagy tudata, láthatjuk, mi volt a helyzete előző életében.


MAGYARÁZAT

Van egy angol közmondás, amely szerint „az arc az elme tükre”. Ha valaki mérges, dühe nyomban kiütközik az arcán. Ugyanígy tükröznek más elmeállapotokat a durva test cselekedetei is. Úgy is mondhatnánk, hogy a durva test cselekedetei az elme állapotának visszahatásai. Az elme tevékenysége a gondolkodás, az érzés és az akarat. Az elme akaratát a test cselekedetei váltják valóra. A test és az érzékek cselekedeteiből tehát megismerhetjük az elme állapotát. Az elme állapotát az előző testben elkövetett cselekedetek befolyásolják. Amikor az elme kapcsolatba kerül egy bizonyos érzékszervvel, az azonnal megnyilvánul valamiképpen. Amikor például az elmében forr a düh, a nyelv átkokat szór. Ha a kéz fejezi ki az elme dühét, akkor verekedni kezd, ha pedig a láb, akkor rugdosni. Az elme finom működései sokféleképpen megmutatkozhatnak a különféle érzékszerveken keresztül. Egy Kṛṣṇa-tudatú személy elméje is hasonlóan működik. A nyelv énekli a Hare Kṛṣṇát, a mahā-mantrát, a kezek a magasba emelkednek az eksztázistól, a lábak Kṛṣṇa-tudatban táncolnak. Ezeket a tüneteket szaknyelven aṣṭa-sāttvika-vikārának nevezik. A sāttvika-vikāra az elme állapotának a jóságban történő megváltozása, néha pedig transzcendentális eksztázis.