HU/SB 4.30.49
49. VERS
- cākṣuṣe tv antare prāpte
- prāk-sarge kāla-vidrute
- yaḥ sasarja prajā iṣṭāḥ
- sa dakṣo daiva-coditaḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
cākṣuṣe—Cākṣuṣának nevezett; tu—de; antare—a manvantara; prāpte—amikor történt; prāk—előző; sarge—teremtés; kāla-vidrute—idővel elpusztult; yaḥ—aki; sasarja—teremtett; prajāḥ—élőlények; iṣṭāḥ—kívánatos; saḥ—ő; dakṣaḥ—Dakṣa; daiva—az Istenség Legfelsőbb Személyisége által; coditaḥ—ösztönzött.
FORDÍTÁS
Előző teste elpusztult, de ő, ugyanaz a Dakṣa, a Legfelsőbb Úr ösztönzésére megteremtette valamennyi kívánt élőlényt a Cākṣuṣa manvantarában.
MAGYARÁZAT
A Bhagavad-gītā (BG 8.17) kijelenti:
- sahasra-yuga-paryantam
- ahar yad brahmaṇo viduḥ
- rātriṁ yuga-sahasrāntāṁ
- te ’ho-rātra-vido janāḥ
„Ezer földi korszak Brahmā egy napja, másik ezer egy éjszakája.” Brahmā egy napja a négy yuga — Satya, Tretā, Dvāpara és Kali — ezer körforgásából áll. Egy ilyen napban tizennégy manvantara van, és e manvantarák közül a Cākṣuṣa manvantara a hatodik. Az Úr Brahmā egy napja alatt élő Manuk a következők: (1) Svāyambhuva, (2) Svārociṣa, (3) Uttama, (4) Tāmasa, (5) Raivata, (6) Cākṣuṣa, (7) Vaivasvata, (8) Sāvarṇi, (9) Dakṣa-sāvarṇi, (10) Brahma-sāvarṇi, (11) Dharma-sāvarṇi, (12) Rudra-sāvarṇi, (13) Deva-sāvarṇi és (14) Indra-sāvarṇi.
Ily módon Brahmā egy napja alatt tizennégy Manu van, egy évében pedig ötezer-negyven. Brahmānak száz évig kell élnie, így aztán egy Brahmā élete során összesen ötszáznégyezer Manu jelenik meg és távozik el. Ez csupán egy univerzumra vonatkozik, de számtalan univerzum létezik. A Manuk pusztán Mahā-Viṣṇu lélegzésével jönnek és mennek. A Brahma-saṁhitāban ez áll:
- yasyaika-niśvasita-kālam athāvalambya
- jīvanti loma-vilajā jagad-aṇḍa-nāthāḥ
- viṣṇur mahān sa iha yasya kalā-viśeṣo
- govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
A jagad-aṇḍa-nātha szó az Úr Brahmāra vonatkozik. Számtalan jagad-aṇḍa-nātha Brahmā létezik, és kiszámíthatjuk, milyen sok Manu van. A jelen korban Vaivasvata Manu uralkodik. Minden Manu 4 320 000 x 71 évig él, s a mostani Manu már leélt 4 320 000 x 28 évet. Végül azonban mindegyikük hosszú életének véget vetnek az anyagi természet törvényei. A Dakṣa-yajña, melyen a viszály kitört, a Svāyambhuva manvantara időszakban volt. Ennek lett az a következménye, hogy az Úr Śiva megbüntette Dakṣát, aki az Úr Śivának ajánlott imáinak köszönhetően később alkalmassá vált arra, hogy visszanyerje korábbi gazdagságát. Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura szerint Dakṣa szigorú vezekléseket végzett egészen az ötödik manvantaráig, így aztán a hatodik manvantara kezdetén, amit Cākṣuṣa manvantarának hívnak, az Úr Śiva áldásainak köszönhetően visszanyerte minden gazdagságát.