HU/SB 4.31.12


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


12. VERS

kiṁ vā yogena sāṅkhyena
nyāsa-svādhyāyayor api
kiṁ vā śreyobhir anyaiś ca
na yatrātma-prado hariḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kim—mi haszna; —vagy; yogena—a misztikus yoga gyakorlásával; sāṅkhyena—a sāṅkhya filozófia tanulmányozásával; nyāsa—a sannyāsa elfogadásával; svādhyāyayoḥ—és a védikus irodalom tanulmányozásával; api—még; kim—mi haszna; —vagy; śreyobhiḥ—áldásos cselekedetekkel; anyaiḥ—más; ca—és; na—soha; yatra—ahol; ātma-pradaḥ—az önvaló teljes elégedettsége; hariḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyisége.


FORDÍTÁS

Azok a transzcendentális cselekedetek, amelyek végső soron nem segítik az embert az Istenség Legfelsőbb Személyisége megértésében, haszontalanok, még akkor is, ha a misztikus yoga gyakorlásáról, az anyag analitikus tanulmányozásáról, szigorú lemondásokról, a sannyāsa elfogadásáról vagy a védikus írások tanulmányozásáról van szó. Lehetnek ezek a lelki fejlődés nagyon fontos részei, mégis hiábavalóak, ha valaki nem érti meg az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, Harit.


MAGYARÁZAT

A Caitanya-caritāmṛtában (Madhya 24.109) ez áll:

bhakti vinā kevala jñāne ’mukti’ nāhi haya
bhakti sādhana kare yei ’prāpta-brahma-laya

Az imperszonalisták nem fogadják el az odaadó szolgálatot, hanem más folyamatokhoz, például az anyagi elemek analitikus tanulmányozásához, az anyag és a lélek megkülönböztetéséhez vagy a misztikus yoga rendszeréhez fordulnak. Ezek csupán annyiban kedvezőek, amennyiben kiegészítik az odaadó szolgálatot. Caitanya Mahāprabhu ezért azt mondta Sanātana Gosvāmīnak, hogy az odaadó szolgálat nélkül a jñāna, a yoga és a sāṅkhya filozófia nem hozza meg a kívánt eredményt. Az imperszonalisták a Legfelsőbb Brahmanba akarnak olvadni, ám még ehhez is szükség van az odaadó szolgálatra. Az Abszolút Igazságot három szinten lehet megvalósítani: személytelen Brahmanként, Paramātmāként és az Istenség Legfelsőbb Személyiségeként. Mindegyik megvalósításhoz szükség van az odaadó szolgálatra. Néha látjuk, hogy ezek a māyāvādīk szintén éneklik a Hare Kṛṣṇa mantrát, noha szándékuk az, hogy az Abszolút Brahman ragyogásába merüljenek. Vannak yogīk is, akik a Hare Kṛṣṇa mahā-mantrát éneklik, pedig céljuk más, mint a bhaktáké. Minden folyamatban    —    legyen az karma, jñāna vagy yoga    —    szükség van a bhaktira. Ez ennek a versnek a mondanivalója.