HU/SB 5.10.21


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


21. VERS

dṛṣṭaḥ śramaḥ karmata ātmano vai
bhartur gantur bhavataś cānumanye
yathāsatodānayanādy-abhāvāt
samūla iṣṭo vyavahāra-mārgaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

dṛṣṭaḥ—mindenki tapasztalja; śramaḥ—fáradtság; karmataḥ—amiatt, hogy cselekedett; ātmanaḥ—a léleknek; vai—valójában; bhartuḥ—annak, aki a gyaloghintót viszi; gantuḥ—annak, aki mozog; bhavataḥ—neked; ca—és; anumanye—így gondolom; yathā—annyira; asatā—valamivel, ami nem valóságos; uda—a víznek; ānayana-ādi—vinni és egyéb feladatok; abhāvāt—a hiányától; sa-mūlaḥ—bizonyítékon alapszik; iṣṭaḥ—tisztelt; vyavahāra-mārgaḥ—tünemény.


FORDÍTÁS

Azt mondtad: „Nem fáradok el a munkától.” Noha a lélek nem azonos a testtel, a test munkája miatt mégis létezik fáradtság, és úgy tűnik, mintha ez a lélek fáradtsága lenne. Amikor a gyaloghintót viszed, én úgy gondolom, a lélek kétségtelenül dolgozik. Azt is mondtad, hogy a szolga és az úr között a külsődleges viselkedés nem valóságos, ám annak ellenére, hogy az érzékelhető világban ez nem valóságos, az érzékelhető világ termékei valóban képesek hatni a dolgokra. Ezt mindenki láthatja és tapasztalhatja. Így tehát annak ellenére, hogy az anyagi cselekedetek ideiglenesek, nem mondhatjuk rájuk, hogy nem valóságosak.


MAGYARÁZAT

A beszélgetés témája a személytelen māyāvādī filozófia és a vaiṣṇavák gyakorlati filozófiája. A māyāvādī filozófia ezt az érzékelhető világot valótlannak tekinti, a vaiṣṇava filozófusok azonban nem értenek egyet ezzel. Tudják, hogy az érzékelhető világ ugyan ideiglenes megnyilvánulás, mégsem hamis. Az álom, amit éjszaka látunk, kétségtelenül nem a valóság, ám egy rossz álom biztosan hat arra, aki látja. A lélek fáradtsága nem valódi, amíg azonban valaki az illuzórikus testi felfogásban él, addig hatással van rá az efféle hamis álom. Amikor álmodunk, nem tudjuk kikerülni a valódi tényeket, és a feltételekhez kötött lélek arra kényszerül, hogy szenvedjen az álom miatt. A vizeskorsó agyagból készül, és léte ideiglenes. Valójában nincs is    —    csupán az agyag létezik. Amíg azonban a korsóban vizet tudunk tartani, addig korsóként használhatjuk. Nem mondhatjuk róla, hogy abszolút valótlan.