HU/SB 5.12.12
12. VERS
- rahūgaṇaitat tapasā na yāti
- na cejyayā nirvapaṇād gṛhād vā
- na cchandasā naiva jalāgni-sūryair
- vinā mahat-pāda-rajo-’bhiṣekam
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
rahūgaṇa—ó, Rahūgaṇa király; etat—ez a tudás; tapasā—szigorú lemondásokkal és vezeklésekkel; na yāti—nem nyilvánul meg; na—nem; ca—szintén; ijyayā—a mūrti fényűző imádatával; nirvapaṇāt—vagy abból, hogy lemondunk minden anyagi kötelességről, és a sannyāsa rendbe lépünk; gṛhāt—az ideális családi életből; vā—vagy; na—sem; chandasā—a nőtlenségi fogadalmat betartva vagy a védikus irodalom tanulmányozásával; na eva—sem; jala-agni-sūryaiḥ—olyan szigorú lemondásokkal, mint például vízben vagy tűzben állni, vagy a perzselő nap hevét elviselni; vinā—nélkül; mahat—a nagy bhaktáknak; pāda-rajaḥ—a lótuszláb pora; abhiṣekam—bekenni vele a testet.
FORDÍTÁS
Kedves Rahūgaṇa király! Ha valakinek nem adatik meg a lehetőség, hogy testét tetőtől talpig a nagy bhakták lótuszlábának porával dörzsölje be, nem valósíthatja meg az Abszolút Igazságot. Az Abszolút Igazságot sem a nőtlenségi fogadalom betartásával [brahmacarya], sem a családos élet szabályainak szigorú követésével, sem vānaprasthaként otthonunkat elhagyva vagy a sannyāsa rendbe lépve, sem szigorú vezeklésekkel, télen a vízbe merülve, nyáron pedig tűzben vagy a perzselő napon állva nem lehet megismerni. Az Abszolút Igazság megértésének számtalan folyamata van, az Abszolút Igazság azonban csak az előtt tárul fel, aki elnyerte egy nagy bhakta kegyét.
MAGYARÁZAT
Egy tiszta bhakta bárkit meg tud áldani a transzcendentális boldogság valódi ismeretével. Vedeṣu durlabham adurlabham ātma-bhaktau. A lelki élet tökéletességét nem lehet elérni csupán a Védák utasításainak követésével. Egy tiszta bhaktához kell fordulnunk: anyābhilāśitā-śūnyaṁ jñāna-karmādy-anāvṛtam. Egy ilyen bhakta kegyéből megérthetjük az Abszolút Igazságot, Kṛṣṇát és a kapcsolatunkat Vele. A materialisták néha azt hiszik, hogy pusztán jámbor tettekkel és az otthonukban maradva megérthetik az Abszolút Igazságot. Ezt cáfolja meg ez a vers. Az Abszolút Igazságot még az sem értheti meg, aki követi a brahmacarya (a nőtlenségi fogadalom) elveit. Egy tiszta bhaktát kell szolgálnia — ez segít majd abban, hogy valóban megértse az Abszolút Igazságot.