HU/SB 8.14.8
8. VERS
- jñānaṁ cānuyugaṁ brūte
- hariḥ siddha-svarūpa-dhṛk
- ṛṣi-rūpa-dharaḥ karma
- yogaṁ yogeśa-rūpa-dhṛk
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
jñānam—transzcendentális tudás; ca—és; anuyugam—a kornak megfelelően; brūte—megmagyarázza; hariḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; siddha-svarūpa-dhṛk—olyan felszabadult lelkek alakját felöltve, mint Sanaka és Sanātana; ṛṣi-rūpa-dharaḥ—olyan kiváló szentek alakjában megjelenve, mint amilyen Yājñavalkya; karma—karma; yogam—a misztikus yoga rendszere; yoga-īśa-rūpa-dhṛk—egy olyan kiváló yogī formáját felöltve, mint Dattātreya.
FORDÍTÁS
Az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Hari minden yugában megjelenik olyan siddhák alakjában, mint Sanaka, hogy a transzcendentális tudásról prédikáljon, Magára ölti olyan nagy szentek formáját, mint Yājñavalkya, hogy a karma útját tanítsa, és olyan kiváló yogīkként is megjelenik, mint Dattātreya, hogy a misztikus yoga rendszerét hirdesse.
MAGYARÁZAT
Az egész emberi társadalom áldására az Úr nemcsak Manu alakját ölti Magára inkarnációként, hogy az univerzum jó uralkodója legyen, de többek között tanítóként, yogīként és jñānīként is megjelenik, hogy jót tegyen az emberi társadalommal, amelynek éppen ezért kötelessége elfogadni a tetteknek azt az útját, melyet a Legfelsőbb Úr mutatott meg. Jelen korunkban a teljes védikus tudomány lényegét megtalálhatjuk a Bhagavad-gītāban, melyet az Istenség Legfelsőbb Személyisége személyesen tanított. Ugyanez a Legfelsőbb Istenség Śrī Caitanya Mahāprabhu alakját felöltve szerte a világon hirdeti a Bhagavad-gītā tanításait. Az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Hari tehát olyan kegyes és kedves az emberi társadalomhoz, hogy örökké arra vágyik, hogy az elesett lelkeket hazavigye, vissza Istenhez.