HU/SB 8.5.28


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


28. VERS

ajasya cakraṁ tv ajayeryamāṇaṁ
manomayaṁ pañcadaśāram āśu
tri-nābhi vidyuc-calam aṣṭa-nemi
yad-akṣam āhus tam ṛtaṁ prapadye


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

ajasya—az élőlényé; cakram—a kerék (a születés és halál körforgása ebben az anyagi világban); tu—de; ajayā—a Legfelsőbb Úr külső energiája által; īryamāṇam—nagy erővel forog; manaḥ-mayam—ami csupán az elme kitalációja, s leginkább az elmétől függ; pañcadaśa—tizenöt; aram—küllője van; āśu—nagyon gyors; tri-nābhi—három kerékagya van (az anyagi természet három kötőereje); vidyut—mint az elektromosság; calam—mozogva; aṣṭa-nemi—nyolc abroncsból áll (az Úr nyolc külső energiája    —    bhūmir āpo ’nalo vāyuḥ stb.); yat—aki; akṣam—a kerékagy; āhuḥ—mondják; tam—Neki; ṛtam—a tény; prapadye—hadd ajánljuk tiszteletteljes hódolatunkat.


FORDÍTÁS

Az anyagi cselekedetek körforgásában az anyagi test az elme szekerének kerekéhez hasonlít. A testben a tíz érzék [az öt cselekvő és az öt tudásszerző érzék], valamint az öt életlevegő alkotja a szekér kerekének tizenöt küllőjét. A természet három kötőereje [a jóság, a szenvedély és a tudatlanság] a cselekedetek középpontja, a természet nyolc összetevője pedig [a föld, a tűz, a víz, a levegő, az éter, az elme, az értelem és a hamis ego] nem más, mint a kerék abroncsa. A külső anyagi energia úgy mozgatja ezt a kereket, mint az elektromos áram, s a kerék így nagyon gyorsan forog a kerékagy, a központi támasz körül, aki Maga az Istenség Legfelsőbb Személyisége, a Felsőlélek és a végső igazság. Tiszteletteljes hódolatunkat ajánljuk Neki!


MAGYARÁZAT

Ez a vers az ismétlődő születés és halál körforgásának képletes leírása. A Bhagavad-gītā (BG 7.5) kijelenti:

apareyam itas tv anyāṁ
prakṛtiṁ viddhi me parām
jīva-bhūtāṁ mahā-bāho
yayedaṁ dhāryate jagat

Az egész világot az tartja mozgásban, hogy az élőlény, aki a Legfelsőbb Úr szerves része, használja az anyagi energiát. Az anyagi energia béklyóiban a jīvātmā a születés és a halál kerekén forog, az Istenség Legfelsőbb Személyisége irányítása alatt. A középpont a Felsőlélek. Ahogy a Bhagavad-gītā (BG 18.61) elmagyarázza:

īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ
hṛd-deśe ’rjuna tiṣṭhati
bhrāmayan sarva-bhūtāni
yantrārūḍhāni māyayā

„Ó, Arjuna, a Legfelsőbb Úr mindenki szívében jelen van. Ő irányítja az élőlények vándorútját, akik az anyagi energia szekerén ülnek.” Az élőlény anyagi teste a feltételekhez kötött lélek tetteinek következménye, és mivel a támogató a Felsőlélek, Ő az igazi valóság. Ezért mindannyiunknak tiszteletteljes hódolatunkat kell ajánlanunk ennek a központi valóságnak. Ne hagyjuk, hogy az anyagi világ működése félrevezessen bennünket, és így megfeledkezzünk a középpontról, az Abszolút Igazságról. Ezt az utasítást adja ebben a versben az Úr Brahmā.