LV/Prabhupada 0132 - Sabiedrība Bez Kārtām ir Nederīga Sabiedrība
Lecture on BG 7.1 -- Hyderabad, April 27, 1974
Tātad Bhagavad-gītā mēs atrodam visa veida risinājumus cilvēku problēmām, visus risinājumus. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). Ja jūs neiedalāt visu cilvēku sabiedrību četrās daļās, brāhmanos, kšatrijos, vaišjās un šūdrās... Jums [sabiedrība] jāiedala. Jūs nevarat teikt "bezkārtu sabiedrība". Tāda sabiedrība ir bezjēdzīga. "Bezkārtu sabiedrība" nozīme "bezjēdzīga sabiedrība". Ir jābūt augstajai saprātīgo kārtai, nevainojamo cilvēku kārtai, lai redzētu, ka "šeit ir cilvēku civilizācija". Tas ir brāhmans. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma... (BG 4.13). Ja cilvēkiem nav nevainojamas personības [piemēra], kā gan viņi sekos? Yad yad ācarati śreṣṭhaḥ, lokas tad anuvartate (BG 3.21). Brāhmanu salīdzina ar smadzenēm ķermenī [galvā]. Ja tajā [ķermenī] nav smadzeņu, kāda ir šo roku un kāju jēga? Ja smadzenes nestrādā, cilvēks ir vājprātīgs, viņš neko nevar izdarīt. Tātad šobrīd, tā kā visā cilvēku sabiedrībā pietrūkst cilvēku ar brāhmaniskām īpašībām... Nav domāts... Brāhmans nav domāts vien Hindu Indijai. Visai cilvēku sabiedrībai. Krišna nekad nesaka, ka "cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭam" (BG 4.13) ir domāts Indijai vai Hindu, vai cilvēku kārtām. Visā cilvēku sabiedrībā ir jābūt kādam ļoti saprātīgam cilvēkam, kam cilvēki varētu sekot. Smadzenes, sabiedrības smadzenes. Tādas ir Bhagavad-gītas mācības. Jūs nevarat teikt: "Mēs varam iztikt bez smadzenēm." Pieņemsim, ja no jūsu ķermeņa tiek atdalītas smadzenes, nocirsta jūsu galva, tad jūs esat pagalam. Ko gan darīs rokas un kājas, ja nebūs smadzeņu? Tātad šobrīd visai cilvēku sabiedrībai trūkst smadzeņu. Tādēļ to sauc par haotisku stāvokli. Tātad ir nepieciešamība, kā teikts Bhagavad-gītā. Cilvēku sabiedrība, visa cilvēku civilizācija ir jāpārveido šādā veidā, ka... Dabiskā kārtā ir saprātīgo cilvēku kārta. Ir pirmās kārtas saprātīgie cilvēki, otrās kārtas intelektuāļi, trešā kārta, ceturtā kārta, šādi. Tātad pirmās kārtas saprātīgajiem cilvēkiem ir jābūt brāhmaniem, ar brāhmanisko kvalifikāciju, un viņiem jābūt Krišnas apziņā. Viņi var virzīt visu sabiedrību pareizā veidā, un tur nebūs problēmu. Tā ir Krišnas apziņas kustība. Tātad šeit Krišna stāsta, kā nokļūt Krišnas apziņā.
Tas ir brāhmaniem jeb saprātīgo cilvēku kārtai. To apraksta Krišna? Kā? Mayy āsakta-manāḥ: "Prātam jāpieķeras Man, Krišnam." Tas ir sākums. Tā vai citādi mums jā... Mūsu prāts ir pieķēries kaut kam citam. Prāts nevar būt nepieķēries. Mums ir tik daudz vēlmju. Tātad prāta uzdevums ir kļūt nesaistītam. Tādēļ es kaut ko pieņemu, es kaut ko noraidu. Tas ir prāta uzdevums. Tātad jūs nevarat kļūt bezvērtīgs, jūs nevarat tikt vaļā no savām vēlmēm. Tas nav iespējams. Mūsu process... Tāpat kā citi saka: "Atsakieties no vēlmēm." Tas ir muļķīgs ierosinājums. Kurš var atmest vēlmes? Tas nav iespējams. Ja es neko nevēlos, es esmu miris. Mironim nav vēlmju. Tātad tas nav iespējams. Mums ir jāattīra vēlmes. Tas ir nepieciešams. Attīrīt vēlmes. Sarvopādhi-vinirmuktaṁ tat-paratvena nirmalam (Čč Madhja 19.170). To sauc par attīrīšanos. Nirmalam. Tat-paratvena. "Tat-paratvena" nozīmē "Tāds, kas apzinās Dievu, apzinās Krišnu", tad vēlmes kļūst attīrītas.
Tātad mums jānonāk nevis tādā pakāpē, kad mēs neko nevēlamies, bet attīrītu vēlmju pakāpē. Tas ir vēlamais. Tādēļ ir teikts: "Mayy āsakta-manāḥ." "Jūs nevarat iztīrīt savu prātu no vēlmēm, bet jūs varat koncentrēt savu prātu uz Mani." Tas ir vajadzīgs. Mayy āsakta-manāḥ pārtha. Tāda ir jogas sistēma. To sauc par bhakti jogu, un to sauc par pirmšķirīgo jogu. To apraksta Bhagavad-gīta: "Yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntar-ātmanā." (BG 6.47). Jogs, pirmšķirīgs jogs, yoginām api sarveṣām... "Ir dažādu veidu jogas sistēmas, bet tā persona, kura ir pieņēmusi šo bhakti jogu, domā par Mani vienmēr." Tāpat kā šie zēni un meitenes tiek apmācīti vienmēr domāt par Krišnu: "Harē Krišna, Harē Krišna, Krišna Krišna, Harē Harē/ Harē Rāma, Harē Rāma, Rāma Rāma, Harē Harē." Ja jūs lasāt Bhagavad-gītu un skandējat Harē Krišna, jūs tūdaļ apgūstat visu zinātni par to, kā pieķerties Krišnam. To sauc par "mayy āsakta-manāḥ". Mayy āsakta-manāḥ pārtha yogaṁ yuñjan, praktizēt jogu... Tā ir bhakti joga. Mad-āśrayaḥ. "Mad-āśrayaḥ" nozīmē "Manā vadībā" vai "Manā aizsardzībā". Āśraya.