LV/Prabhupada 0276 - Guru Darbs Ir Dot Jums Krišnu, Nevis Ko Materiālu
Lecture on BG 2.7 -- London, August 7, 1973
Tātad šīs zināšanas ir nepieciešamas, lai noskaidrotu īsto guru un lai zinātu, kā Viņam sevi uzticēt. „Guru” nenozīmē, ka es „turu guru”. Tātad kā pavēļu devējs: „Mans dārgais guru, es ciešu no tā. Vai vari iedot man kādas zāles?” „Jā, jā, ņem šīs zāles.” „Jā.” Ne tādu guru. Ja ciešat no slimības, jūs dodaties pie ārsta. Guru pienākums nav jums dot kādas zāles. Guru pienākums ir dot jums Krišnu. Kṛṣṇa sei tomāra, kṛṣṇa dīte pāra. Vaišnavs lūdz guru: „Kungs, tu esi Krišnas bhakta. Ja vēlies, tu vari man dot Krišnu.” Tāds ir šišjas stāvoklis. Guru darbs ir dot jums Krišnu, nevis materiālas lietas. Materiālu lietu iegūšanai jums ir tik daudzas iestādes. Bet, ja jūs vēlaties Krišnu, tad nepieciešams guru. Kuram nepieciešams guru?
- tasmād guruṁ prapadyeta
- jijñāsu śreya uttamam
- śābde pare ca niṣṇātaṁ
- brahmaṇy upasamāśrayam
- (ŠB 11.3.21)
Kuram nepieciešams guru? Guru nav modes lieta. „Ak, man ir guru. Es radīšu guru.” Guru apzīmē tādu, kurš ir nopietns. Tasmād guruṁ prapadyeta. Ir jāmeklē guru. Kāpēc? Jijñāsu śreya uttamam. Tas, kuru interesē Augstākais. Guru nav modes lieta. Tāpat kā mēs turam suni, jo tas ir modīgi. Līdzīgi mēs "turam" guru. Tā nav guru karma. „Guru darbosies saskaņā ar manu lēmumu.” Ne tā. „Guru” nozīmē tādu, kurš var dot jums Krišnu. Tas ir guru. Kṛṣṇa sei tomāra. Jo Krišna ir guru. Tas teikts Brahma-samhitā. Vedeṣu durlabhaṁ adurlabhaṁ ātma-bhaktau (Bs. 5.33.). Vēdēšu durlabham. Ja vēlaties meklēt... Lai gan „Vēdas” nozīmē „zināšanas”, augstākā līmeņa zināšanas ir saprast Krišnu. Vedaiś ca sarvair aham eva vedyam (BG 15.15). Tāds ir norādījums. Tātad, ja neatkarīgi vēlaties apgūt Bēdas, tad ir kādi nelieši... Viņi saka: „Tikai mēs saprotam Vēdas.” Kā jūs saprotat Vēdas? Kā jūs sapratīsiet Vēdas? Tātad Vēdas saka: tad vijñānārthaṁ sa gurum eva abhigacchet (MU 1.2.12.). Jūs sapratīsiet Vēdas, paņemot, iegādājoties kādu Vēdu grāmatu; vai sapratīsiet Vēdas, to paņemot? Vēdānta nav kas tik lēts. Nekļūstot par brāhmanu, neviens nevar saprast Vēdas, to, kas ir Vēdas. Tādēļ tas ir ierobežots. Nekļūstot par brāhmanu, nevienam nav ļauts apgūt Vēdas. Tās visas ir blēņas. Ko jūs sapratīsiet par Vēdām? Tādēļ Vjāsadēva pēc Vēdu sastādīšanas, tas ir, Vēdu sadalīšanas, sarakstīja Mahābhāratu. Jo Vēdu tematika ir ļoti sarežģīta. Strī-śūdra-dvija-bandhūnāṁ trayī na śruti-gocarāḥ (ŠB 1.4.25). Sievietēm, šūdrām un dvidža bandhu. Viņi nespēj saprast, kas ir Vēdas. Tātad visi šie nelietīgie dvidža bandhas un šūdras vēlas apgūt Vēdas. Nē, tas nav iespējams. Vispirms ir jāiegūst brāhmaniskā kvalifikācija, satyaṁ śamo damas titiksva ārjavaṁ jñānaṁ vijñānam āstikyaṁ brahma karma sva-bhāva... (BG 18.42). Tad pievērsieties Vēdām. Kā gan citādi jūs Vēdas sapratīsiet? Blēņas. Tādēļ Vēdās teikts: tad vijñānārthaṁ sa gurum (MU 1.2.12.). Jums jāvēršas pie guru, lai saprastu Vēdas. Un kas tās par Vēdām? Vedaiś ca sarvair aham eva vedyam (BG 15.15). Vēdas nozīmē..., apgūt Vēdas nozīmē saprast Krišnu. Un uzticēt sevi Viņam. Tās ir Vēdu zināšanas. Šeit Ardžuna saka, ka prapannam. „Nu es uzticu sevi Tev. Es vairs nerunāšau ar Tevi kā vienlīdzīgu, it kā es zinātu tik daudz ko.” Viņam bija taisnība, bet viņš domāja, raugoties no materiālā līmeņa. Viņš domāja, ka praduṣyanti kula-striyaḥ (BG 1.40). Ja visi... Tas ir kas materiāls. Bet Vēdu zināšanas ir garīgas un utamam. Tasmād guruṁ prapadyeta jijñāsu śreya uttamam (ŠB 11.3.21). Šī šreja. Uttamam. Yac chreya syāt niścitaṁ. Nostiprinājies. Nav runas par mainīšanos. Tādu norādījumu nu dos Krišna. Sarva-dharmān parityaja mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja. Un tas notiek — bahūnāṁ janmanām ante jñānavān māṁ prapadyate (BG 7.19).
Tādēļ, lai sasniegtu augstāko dzīves mērķi, ir pilnībā jāuztic sevi Krišnam vai Viņa pārstāvim. Tad viņa dzīve ir veiksmīga.
Liels jums paldies.