LV/Prabhupada 0363 - Kāds Būs Jūsu Draugs, Kāds Būs Jūsu Ienaidnieks

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Kāds Būs Jūsu Draugs, Kāds Būs Jūsu Ienaidnieks
- Prabhupāda 0363


Lecture on SB 7.9.17 -- Mayapur, February 24, 1976

yasmāt priya apriya-viyoga-saṁyoga-janma-
śokāgninā sakala-yoniṣu dahyamānaḥ
duḥkhauṣadhaṁ tad api duḥkham atad-dhiyāhaṁ
bhūman bhramāmi vada me tava dāsya-yogam
(ŠB 7.9.17)

Prahlāda Mahārādžs iepriekšējā pantā teica: "Es ļoti baidos no šī materiālā eksistences stāvokļa, duḥkhālayam aśāśvatam (BG 8.15). Nu viņš apraksta, kādi ir šo ciešanu dažādie posmi, jasmāt, sakarā ar šo materiālo eksistenci. Kad mēs nonākam šajā materiālajā pasaulē, ir saistība ar tik daudziem cilvēkiem. Bhūtāpta-pitṛṇām, nṛṇām. Tiklīdz mēs iznākam no mātes klēpja, ir tik daudz radinieku, draugu, bhūta-āpta, pitṛ, bhūtāpta, ṛṣi, pitṛṇām nṛṇām. Mēs kļūstam savienoti. Bet daži no tiem ir dārgi, citi nav ļoti draudzīgi - ienaidnieki.

Tātad yasmāt priyāpriya-viyoga-samyoga-janma. Viyoga-samyoga-janma. Tiklīdz bērns ir dzimis, viņš tiek atdalīts no iepriekšējās dzīves, ir savienots ar jauno dzīvi, jauno ķermeni, viyoga-samyoga. Varbūt iepriekšējais ķermenis bija ļoti patīkams, šis ķermenis nav tīkams, zemāka līmeņa. Tas ir iespējams. Dehāntara-prāptiḥ (BG 2.13). Ne jau vienmēr mēs iegūstam patīkamus ķermeņus. Bet iluzorā enerģija ir tik spēcīga, ka pat tad, ja kāds iegūst cūkas ķermeni, viņš domā, ka tas ir ļoti jauks. To sauc prakṣepātmika-śakti. Maijai ir īpašas divas enerģijas: āvaraṇātmika and prakṣepātmika. Galvenokārt maija mūs pārklāj ar enerģiju, un, ja kāds jūtas mazliet apgaismots, vēlas izkļūt no maijas ķetnām, ir cita maijas spēja, prakṣepātmika. Pieņemsim, kāds domā: "Nu es iegūšu Krišnas apziņu. Šī vienkāršā materiālā apziņa traucē. Es iegūšu Krišnas apziņu." Maija teiks: "Ko tu ar to darīsi? Labāk paliec materiālajā apziņā." To sauc prakṣepātmika-śakti. Tādēļ dažkārt kāds ierodas mūsu sabiedrībā, pēc pāris dienām viņš aiziet. Tā ir prakṣepata, atmešana. Ja vien persona nav patiesīga, viņš nespēj ar mums palikt; viņš to atmetīs. Tā Prahlāda Maharādžs teica, ka šie divi stāvokļi - kāds ir iepriecinšs, kāds nav - notiek nemitīgi. Nevis "ja es mainīšu šo ķermeni, tas process arī apstāsies." Nē. Kamēr jums ir šis ķermenis materiālajā pasaulē, jums būs jāsaskaras ar šiem diviem procesiem. Kāds būs jūsu draugs, kāds būs ienaidnieks. Yoga-samyoga-janma.

Tiklīdz ir ienaidnieki, ir žēlošanās, vaimanāšana. Śokāgninā. Šāda vaimanāšana ir kā uguns. Śokāgninā. Śokāgninā sakala-yoniṣu. Ja domājat, ka kas tāds pastāv vien cilvēku sabiedrībā, kāds ir draugs, kāds ir ienaidnieks, tad nē. Jebkurā sabiedrībā, jebkur yoni... Jums jāredz ka pat zvirbuļu, putnu sabiedrībā notiek cīņas. Jūs esat to redzējuši. Arī viņi savstarpēji, tuvi biedrojas, tad cīnās. Vai nu jūs kļūstat par putniem vai suņiem. Viņi ar cīņu ir slaveni. Tas notiek: kāds ir ļoti dārgs, kāds ir naidīgs, starp viņiem notiek cīņa. Sakala-yoniṣu dahyamānaḥ. Jūs nevarat izbēgt no vienas sabiedrības un doties uz citu. Tas nav iespējams. Tā nesaprašanās uguns, ienaids un draudzība turpināsies, ne tikai šeit, pat uz debesu planētām. Debesu planētās ir cīņa starp devām un asurām. Asuras apskauž devas, devas apskauž asuras. Visur. Pat Valdniekam Indram ir ienaidnieki, lai gan viņš ir ļoti varens. Mēs vēlamies doties uz debesu planētām, lai baudītu pilnības tur, bet arī tur tas pats.