LV/Prabhupada 0554 - Klusā Okeēna Vidū šajā Majika Pasaulē

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Klusā Okeēna Vidū šajā Majika Pasaulē
- Prabhupāda 0554


Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Tamāla Krišna: 67: "Kā laivu ūdenī aiznes spēcīgs vējš, tā viens no jutekļiem, kam pievērsies prāts, var aiznest cilvēka saprātu."

Prabhupāda: Jā. Ja jūs... Pieņemsim, ka esat laivā Klusajā Okeānā, sēžat jaukā sēdvietā, bet nespējat savu transportu kontrolēt, viens šī Klusā Okeāna vilnis tūdaļ var jūs nogremdēt jūras dibenā. Tātad kontrole vajadzīga. Mēs esam Klusā Okeāna viducī šajā mājikas pasaulē. Saṁsāra-samudra. To sauc samudra. Tātad jebkurā brīdī laiva var apgriezties otrādi, ja mums nav kontroles spēka. Jā.

Tamāla Krišna: 68: "Tādēļ, ak, vareni bruņotais, tas, kura jutekļi atrauti no to objektiem, noteikti ir cilvēks ar stingru saprātu."

Prabhupāda: Jā. Tie, kuru jutekļi ir savaldīti... Šī cilvēka dzīve domāta jutekļu savaldīšanai. Tapaḥ. To sauc pat tapasju, askēzi. Pieņemsim, esmu paradis kaut kādā veidā nodarboties ar jutekļu baudām. Nu es uzsāku darbību Krišnas apziņā. Mans garīgais skolotājs vai svētie raksti saka: "Nedari to!" Tātad sākumā es varu just zināmas neērtības, bet, ja varat tās pieciets, tā ir tapasja. Tā ir tapasja. Tapasja nozīmē, ka sajūtu neērtības, ķermeniskas, bet es tās pieciešu. To sauc par tapasju. Un šī cilvēka forma domāta tapasjai. Nevis tādēļ, ka jutekļi pieprasa baudas, es tās tūdaļ piegādāšu. Nē. Es sevi trenēšu tā, lai mani jutekļi pieprasa: "Mans dārgais, dod man šo!" Es teikšu: "Nē, tu nevari." To sauc gosvāmī jeb svāmī. Šobrīd mēs visi esam pakļauti jutekļiem - šībrīža svāmī jeb saimniekiem, bet, kad patiesi kļūstat par jutekļu saimniekiem, tad esat īsteni svāmī jeb gosvāmī. Tāda ir svāmī un gosvāmī nozīme. Tas nav tikai ietērps. Tas, kuram ir kontrole, kuru nevada jutekļi, tas nav jutekļu kalps. Mana mēle prasa: "Lūdzu, aizved mani uz restorānu - ēdīšu steiku." Kas ir tas steiks?

Bhakta: Steiks.

Prabhupāda: Steiks? Kā to izrunā?

Bhakta: (izrunā).

Prabhupāda: Tātad... Vai tā ceptā vista. Jā. Tātad mēle man prasa. Bet, ja varat kontrolēt savu mēli: "Nē. Došu tev saldās bumbas. Neej tur." Tad jūs esat jutekļu saimnieki. Redzat? Citi mēģina: "Neej tur." Tikai tā. Tas nav iespējams. Mēlei ir jābauda kaut kas gards. Citādi tas nav iespējams. Tas ir mākslīgi. Ja mēlei dod kaut ko gardāku par ceptu vistu vai steiku, tā pārstās tos prasīt. Tāda ir metode. Tāda ir mūsu metode. Mēs varam to dot, kā to sauc, kazenīnu ceptu ar rīsiem. Tas ir labi. Viņš aizmirsīs par gaļas ēšanu. Tāda ir Krišnas apziņas politika. Visiem jutekļiem kaut kas jānodrošina. Ne mākslīgi jāpārtrauc. Tas nav iespējams. Citi vienkārši mākslīgi mēģina pārtraukt jutekļu darbību. Nē. Tas nav iespējams.