LV/Prabhupada 0975 - Mēs Esam Mazi Dievi. Sīki Modeļdievi

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Mēs Esam Mazi Dievi. Sīki Modeļdievi - Prabhupāda 0975


730408 - Lecture BG 04.13 - New York

Mēs varam uzlaist gaisā satelītu, mēs varam piesavināties nopelnus, ka esam diženi zinātnieki. Mums nerūp Dievs. Tā ir muļķība. Muļķa cilvēki teiks šādi. Bet saprātīgaos zina, ka Dievs gaisā tur miljoniem planētu. Ko gan mēs esam paveikuši salīdzinājumā ar to? Tas ir saprāts. Tādēļ esam kļuvuši lepni par savām zināšanām, un šobrīd mēs noliedzam Dieva eksistenci. Dažkārt mēs sakām, ka esam kļuvuši par Dievu. Tie ir muļķa zinātnieki.

Mēs neesam nekas salīdzinājumā ar saprātu... Viņš arī ir saprātīgs. Tā kā esam neatņemamas Dieva daļiņas, mēs varam apgūt, kas ir Dievs, tikai pētot sevi. Tāpat kā, mācoties par jūras ūdens pilienu un analizējot to pēc ķīmiskā sastāva, jūs atradīsiet šajā pilienā tik daudz ķīmisku vielu. Tā jūs varat saprast, kāds ir jūras sastāvs. Tāds pats sastāvs. Bet lielākā daudzumā. Tāda ir atšķirība starp Dievu un mums. Mēs esam mazi Dievi. Sīciņi modeļdievi. Tādēļ mēs esam tik lepni, bet mums tādiem būt nevajadzētu, jo mums jāzina, ka visas mūsu īpašības nākušas no Dieva. Jo esam neatņemamas daļiņas. Sākotnēji visas šīs īpašības ir Dievā.

Tādēļ Vēdānta-sūtra skaidro, kas ir Dievs, kas ir Absolūtā patiesība. Athātho brahma-jijñāsā. Kad jautājam par Dievu, par Absolūto Patiesību, atbilde tiek dota nekavējoties: janmādy asya yataḥ (ŠB 1.1.1). Absolūtā Patiesība ir tā, no kā viss rodas, viss izpaužas. Viss rodas no Dieva. Viņš ir visa nodrošinājuma sākotnējais avots. Kāds ir mūsu stāvoklis? Ir neskaitāmi daudz dzīvo būtņu. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānāṁ (Katha Upanišada 2.2.13.). Tāda ir Vēdu informācija. Dievs arī ir dzīvā būtne kā mēs, bet Viņš ir galvenā dzīvābūtne. Un arī mēs esam dzīvās būtnes.

Kā tēvs. Tēvam var būt divdesmit bērni. Agrāk viņiem bija simts dēlu. Nu tēviem nav tik daudz spēka. Bet pirms pieciem tūkstošiem gadu valdniekam Dhritarāštram bija simts dēli. Nu mēs sakam, ka ir pārapdzīvotība. Bet tā nav taisnība. Šobrīd kur gan var runāt par pārapdzīvotību? Cik daudzi no mums dzemdē bērnus? Nē. Neviens. Bet agrāk tēvs varēja radīt simts bērnus. Nevar būt runas par pārapdzīvotību. Un pat ja ir pārapdzīvotība, mēs no Vēdām uzzinām: eko bahūnāṁ yo vidadhāti kāmān. Ka viena galvenā dzīvā būtne, Dievs, var uzturēt neskaitāmi daudz dzīvo būtņu.