LV/Prabhupada 1063 - Atbrīvo No Visām Mūsu Darbību Sekām
660219-20 - Lecture BG Introduction - New York
Tāpat kā šobrīd mēs baudām darbības, savu darbību augļus. Pieņemsim, es esmu biznesmenis, un esmu ļoti cītīgi izmantojis savas zināšanas, esmu uzkrājis lielu naudas daudzumu. Nu es esmu baudītājs. Līdzīgi es sāku savu biznesu ar lielu naudas daudzumu, bet man neizdevās to padarīt veiksmīgu... Es pazaudēju visu naudu. Tādēļ esmu cietējs. Līdzīgi ikvienā mūsu baudītajā dzīves jomā mēs izbaudām savu darbu augļus. To sauc par karmu.
Īšvara, džīva, prakriti vai Visaugstais Kungs, arī dzīvā būtne, materiālā daba, mūžīgais laiks un mūsu dažādās darbības, tas viss izskaidrots Bhagavad-gītā. No šiem pieciem Kungs, dzīvās būtnes, materiālā daba un laiks ir mūžīgas. Prakriti izpausme var būt īslaicīga, bet tā nav neīsta. Daži filozofi saka, ka šīs materiālās dabas izpausme ir kļūdaina, bet saskaņā ar Bhagavad-gītas filozofiju vai Vaišnavu filozofiju viņi nepieņem pasaules izpausmi kā neīstu. Viņi šo izpausmi pieņem kā īstu, bet tā ir īslaicīga. Tāpat kā mākoņi ir debesīs, kad sākas lietus sezona, pēc lietus sezonas laukā ir tik daudz zaļumu, kur vien paskatāmies. Un tiklīdz beidzas lietus sezona, mākoņi izklīst. Pakāpeniski viss zaļojošais nokalst un zeme atkal kļūst neauglīga. Līdzīgi šī materiālā izpausme notiek ar noteiktiem pārtraukumiem. Mēs to saprotam un zinām no Bhagavad-gītas. Bhūtvā bhūtvā pralīyate (BG 8.19). Izpausme tiek atklāta noteiktos laikos un tad tā atkal izzūd. Tas ir prakriti darbs. Bet prakriti darbojas mūžīgi, tādēļ tā ir mūžīga. Tā nav neīsta. To pieņēmis Kungs kā mama prakriti, "Manu prakriti". Apareyam itas tu viddhi me prakṛtiṁ parām (BG 7.5). Bhinnā prakṛti, bhinnā prakṛti, aparā prakṛti. Šī materiālā daba ir nošķirta Visaugstā Kunga enerģija, bet dzīvās būtnes arī ir Visaugstā Kunga enerģija, tikai tās nav nošķirtas. Tās ir mūžīgi saistītas. Kungs, dzīvā būtne, daba, materiālā daba, laiks - tie visi ir mūžīgi. Bet karma nav mūžīga. Karmas darbība var būt ļoti sena. Mēs ciešam vai baudām kopš seniem laikiem, tomēr mēs varam mainīt karmas jeb darbības rezultātus. Tas viss atkarīgs no mūsu pilnīgajām zināšanām. Mēs neapšaubāmi darbojamies dažādi, bet mēs nezinām, kādas darbības veiksim, kas mūs atbrīvos no visu darbību sekām. Tas arī ir izskaidrots Bhagavad-gītā.
Īšvaras stāvoklis ir visaugstākā apziņa. Īšvaras stāvoklis jeb Visaugstā Kunga stāvoklis ir visaugstākā apziņa. Džīvas jeb dzīvās būtnes kā Visaugstā Kunga neatņemamas daļiņas arī ir ar apziņu. Dzīvajai būtnei ir apziņa. Dzīvo būtni skaidro ar prakriti, un materiālā daba arī ir skaidrota kā prakriti, bet starp tiem abiem džīvas ir ar apziņu. Otra prakriti ir bez apziņas. Tāda ir atšķirība. Tādēļ džīva prakriti iek saukta par mūžīgum jo dzīvām ir Kungam līdzīga apziņa. Kungam ir augstākā paziņa. Nedrīkst apgalvot, ka džīva, dzīvā būtne, arī ir ar pārpasaulīgu apziņu. Nē. Dzīvā būtne nevar būt pārpasaulīgā apziņā jebkurā pilnības pakāpē. Tā ir maldinoša teorija. Bet tai ir apziņa. Tas ir viss. Bet viņam nav pārpasaulīga apziņa.