SK/Prabhupada 0648 - Prirodzene sme živé bytosti, musíme jednať



Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Oddaný: Význam: "Keď je človek plne zapojený do transcendentálnej láskyplnej služby Pánovi, je potešený sám v sebe a tak sa už nezaoberá zmyslovými pôžitkami alebo plodonosnými činnosťami. Inak, každý musí byť zapojený do zmyslových pôžitkov, pretože nikto nemôže žiť neangažovane."

Prabhupāda: Áno, to je ten bod. Musíme mať angažmán. Nemôžeme sa zastaviť, rovnaký príklad. Nemôžete zabrániť dieťaťu, aby pracovalo. Alebo v činnostiach. Od prírody sme živé bytosti, musíme konať. Nie je možné zastaviť činnosti. Rovnako ako sa hovorí: "Nečinný mozog je diablova dielňa." Takže ak nemáme dobré zamestnanie, potom sa budete musieť zapojiť do niečoho nezmyselného. Rovnako ako dieťa, keď nie je zapojené do vzdelávania, stane sa rozmaznaným. Podobne, naše dve činnosti: buď hmotný zmyslový pôžitok, alebo vedomie Kṛṣṇu, alebo bhakti-yoga, alebo yoga. Takže keď nie som v yogovom systéme, potom musím mať zmyslový pôžitok. A ak mám zmyslový pôžitok, už to nie je yoga. Pokračuj.

Oddaný: "Bez vedomia Kṛṣṇu, každý musí stále vyhľadávať sebecké alebo predĺžené sebecké činnosti. Ale človek vedomí si Kṛṣṇu môže robiť všetko pre uspokojenie Kṛṣṇu a tak byť dokonale odpútaný od zmyslového pôžitku. Ten, kto nemá takú realizáciu, musí sa mechanicky pokúsiť o únik z hmotných túžob predtým, než je povýšený na hornú priečku rebríka yogy. "

Prabhupāda: "Yogový rebrík." Yogový rebrík, sa porovnáva s rebríkom. Rovnako ako schody - vo veľkom mrakodrape existujú schody. Takže každý schod znamená pokrok, to je fakt. Takže celý rebrík môže byť nazývaný yogovým systémom. Ale niekto môže byť na piatom schode, iný môže byť na päťdesiatom schode ďalší môže byť na päťstom schode, a iný môže byť na hornom poschodí domu. Takže aj keď celý rebrík sa nazýva yogový systém alebo schodisko, ale ten, kto je na piatom schode, sa nemôže rovnať osobe, ktorá je v päťdesiatom schode. Alebo ten, kto je na päťdesiatom schode nemôže byť porovnávaný s človekom, ktorý je na päťstom schode. Podobne v Bhagavad-gīte nájdete karma-yogu, jñāna-yogu, dhyāna-yogu, bhakti-yogu. Uvádzajú sa s názvom yoga. Vzhľadom k tomu, že celý rebrík je spojený s najvyšším poschodím. Takže každý systém je spojený s Bohom, Kṛṣṇom. Ale to neznamená, že každý človek je na najvyššom poschodí. Toho, kto je v najvyššom poschodí je potrebné chápať za vedomého Kṛṣṇu. Iní sú práve na piatom alebo päťdesiatom alebo päťstom, a podobne. Celá vec sa nazýva rebrík.