SL/Prabhupada 0852 - V središču vašega srca se nahaja Gospod
750306 - Lecture SB 02.02.06 - New York
V središču vašega srca se nahaja Gospod V materialnem življenju smo torej zaposleni samo s štirimi stvarmi: kako jesti, kako spati, kako uživati v spolnosti in kako se braniti. Āhāra-nidrā-bhaya-maithunaṁ ca sāmānyam etat paśubhir narāṇām (Hitopadeśa). Toda to ne reši naših težav. Tega ne razumemo. Težave ostajajo. Nesmiselno je, da Indijci prihajajo v Ameriko, da bi videli, če je zelo bogat narod rešil svoje težave. Ne, tudi to so težave. Še več jih je kot v Indiji. Indija ima samo eno težavo, in sicer... Pravzaprav sploh ni težav, se pa govori, da Indijci stradajo. Sam pa nisem videl nikogar stradati. Kakorkoli, težave so prisotne. Materialno življenje pomeni težave in če jih želite rešiti, je tukaj recept za to: taṁ nirvṛto niyatārtho bhajeta. Taṁ pomeni Vsevišnjo Božansko Osebnost.
Zdaj bi lahko torej povzeli: "Svetuješ mi, naj opustim vsa prizadevanja za lastno vzdrževanje, Śukadeva Gosvāmī. Priporočal si mi, naj na hrano samo čakam pod drevesom, ki mi bo dalo nekaj sadja, ki ga lahko pojem. Vodo lahko pijem iz reke, popijem pa je lahko toliko kot želim." Pred tem verzom je dejal: "Trava je zelo dobra vzmetnica za spanje. Ne potrebujem vzglavnika. Imam namreč naraven vzglavnik: lastno roko. Samo ležem." Torej, āhāra-nidrā-bhaya-maithunaṁ ca. Če želite napredovati v duhovnem življenju, morate opustiti zadovoljevanje čutov. In jedro zadovoljevanja čutov je spolno življenje. Sicer pa je že za vse poskrbljeno: za prehranjevanje, spanje, stanovanje. Vse že imate. V sebi imate tudi tempelj. "Kje je tempelj? Želim slaviti Boga. Kje je cerkev? Kje je tempelj? Če živim v jami, moram najti nek način, da pridem do templja." Zato Śukadeva Gosvāmī svetuje: "Ne." Evaṁ sva-citte svata eva siddha. "Gospod je v središču vašega srca." Usedete se lahko kamorkoli - v jamo, džunglo ali kamorkoli drugam. Če želite, lahko spoznate, da je Gospod v vašem srcu." īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe 'rjuna tiṣṭhati (BG 18.61).
Kṛṣṇa pravi, da se Vsevišnji Gospod - torej On - nahaja v srcu vsakogar. Če smo iskreni... "Mi" pomeni živa bitja. Tudi mi živimo v tem telesu. Asmin dehe, dehino ‘smin, dehino ‘smin dehe (BG 2.13). Nismo to telo. Jaz, vi, mi vsi se nahajamo v tem telesu in v njem se nahaja tudi Kṛṣṇa. Īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe (BG 18.61). Ni res, da se nahaja samo v srcih hindujcev, v drugih pa ne. Ne. Je v vseh. Sarva-bhūtānāṁ. Nahaja se celo v srcih mačk in psov in tigrov in drugih. V vseh. To je īśvaraḥ. Īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe. Ta verz, o katerem smo že večkrat razpravljali - je zelo, zelo pomemben - govori o tem, da je to telo prav kot prevozno sredstvo, yantra. Māyayā… Bhrāmayan sarva-bhūtāni yantrā rūḍhāni māyayā (BG 18.61). Māyayā. Preko posredovanja māye, materialne energije, mi je bilo dano to vozilo, ta stroj. Zakaj? Ker sem želel tavati po vesolju prav tako kot si to želijo tisti, ki potujejo na luno. Vsak ima torej to težnjo. Pravimo ji filozofske zamisli. Vsak, vsak človek, če sploh je človek, razmišlja. To je filozofski um. Razmišlja: "Oh, obstaja tako veliko zvezd. Ali... Kaj počnejo? Koliko ljudi je na njih? Imajo vozila? Imajo gore, oceane?" Ta vprašanja se samodejno vzbudijo v inteligentnem človeku. To je začetek filozofije. Naravno.