SL/Prabhupada 0902 - Edino pomanjkanje je pomanjkanje zavesti Krišne - če sledite procesu, potem imate vsega dovolj



730415 - Lecture SB 01.08.23 - Los Angeles

Edino pomanjkanje je pomanjkanje zavesti Krišne - če sledite procesu, potem imate vsega dovolj Prabhupāda: Začetek materialnega življenja je torej, da postanete zavistni na Kṛṣṇo. "Zakaj bi bil Kṛṣṇa uživalec? Jaz bom uživalec. Zakaj bi Kṛṣṇa užival z gopījami? Jaz bom postal Kṛṣṇa in užival, se družil z gopījami in užival." To je māyā. Nihče ne more biti uživalec. Kṛṣṇa zato pravi: bhoktāraṁ yajña (BG 5.29)... Śrī Kṛṣṇa je edini uživalec. In če priskrbimo, kar je potrebno za Njegovo uživanje, je to popolnost našega življenja. Če pa želimo posnemati Kṛṣṇo: "Jaz bom postal Bog. Postal bom oponašalec uživalca," smo v māyi. Naša naloga je preprosto... Prav kot življenje gopīj. Kṛṣṇa uživa, one pa priskrbijo, kar je potrebno za uživanje. Da. To je bhakti. Namenjeni smo za... Kṛṣṇa oskrbuje... Služabnik in gospodar. Služabnik od gospodarja dobi vse potrebno, njegova dolžnost pa je, da služi gospodarju. To je vse. Eko bahūnāṁ yo vidadhāti kāmān nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām... (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). To so podatki iz Ved... Kṛṣṇa oskrbuje naše mnoge, različne življenjske potrebe. Ni pomanjkanja. Ni ekonomskih težav. Preprosto poskusite služiti Kṛṣṇi. Potem bo vse celostno. Je namreč Hṛṣīkeśa. In tako veliko... Če Kṛṣṇa tako želi, bo veliko dobrin. Tako kot v vaši državi, kjer je veliko dobrin. V drugih državah pa... Bil sem v Švici: tam je vse uvoženo. Nimajo dobrin. Edina dobrino, ki jo imajo, je sneg. (smeh) Lahko vzamejo toliko snega kot želijo. Vidite? Podobno je vse pod Kṛṣṇovim nadzorom. Če postanete bhakta, ne boste oskrbovani s snegom, temveč s hrano. Če pa ne postanete bhakta, naj vas kar prekrije sneg. (smeh) To je vse. Prekriti z oblaki. Vse je pod Kṛṣṇovim nadzorom.

V resnici torej ni pomanjkanja. Manjka nam zavest Kṛṣṇe. Če torej postanete zavestni Kṛṣṇe, bo vsega dovolj. Ne bo pomanjkanja. To je postopek. Tvayā hṛṣīkeśa... In tu je rečeno: tvayā hṛṣī... Yathā hṛṣīkeśa khalena devakī (SB 1.8.23). Svet je poln nevarnosti. Toda Devakī... Kuntīdevī pravi: "Ker je Devakī tvoja bhaktina, si jo rešil tegob, ki ji jih je povzročal njen zavistni brat." Takoj, ko je njen brat slišal: "Sin moje sestre, osmi sin moje sestre me bo ubil," oh, je bil nemudoma pripravljen ubiti Devakī. Pomiril ga je Devakījin mož. Dolžnost moža je, da ščiti. "Torej, moj dragi svak, zakaj si ljubosumen na svojo sestro? Konec koncev te ne bo ubila ona. Ubil te bo njen sin. To je težava. Izročil ti bom torej vse sinove, ti pa stori, kar želiš. Zakaj bi ubil to nedolžno, pravkar poročeno dekle? Je tvoja mlajša sestra, lahko bi ti bila hčerka. Moral bi jo ščititi. Zakaj to počneš?"

Kaṁsa se je torej pomiril. Verjel je Vasudevovi besedi, da mu bo prinesel vse sinove. "In če želiš, jih lahko ubiješ." Mislil si je: "Izviti naju moram iz trenutnih okoliščin. Konec koncev bo morda pozneje, ko bo dobil nečaka, Kaṁsa pozabil na to zavist." Toda nikoli, nikoli je ni pozabil. Da. Ubil je vse sinove, njiju pa pridržal v zaporu. Śucārpitā badhya aticiram (SB 1.8.23). Aticiram pomeni dolgo časa. Bila sta torej rešena. Devakī je bila konec koncev rešena. Podobno tudi mi, če sprejmemo položaj Devakī in Kuntī... Kuntī in njeni sinovi, Pañca-Pāṇḍava, pet Pāṇḍav... Ko je postala vdova, je Dhṛtarāṣṭra neprestano načrtoval: "Kako ubiti otroke mojega mlajšega brata? Po naključju sem namreč slep in zato nisem mogel prevzeti prestola kraljestva. Dobil ga je moj mlajši brat. Zdaj je mrtev. Prestol bi morali torej zasesti vsaj moji sinovi." To je bila njegova taktika, Dhṛtarāṣṭrova taktika: "Nisem ga moral dobiti." To so materialna nagnjenja: "Srečen bom. Moji sinovi bodo srečni. Moja skupnost bo srečna. Moj narod bo srečen." To je razširjena sebičnost. Nihče ne misli na Kṛṣṇo, kako zadovoljiti Kṛṣṇo. Vsi razmišljajo o sebi: "Kako lahko osrečim sebe, svoje otroke, svojo skupnost, svojo družbo, svoj narod..." To je boj za obstanek. Našli ga boste povsod. To je materialni obstoj. Nihče ne razmišlja, kako osrečiti Kṛṣṇo.

Zato je zavest Kṛṣṇe izredno vzvišena. Poskusite razumeti Bhāgavatam, Bhagavad-gīto. Hṛṣīkeṇa hṛṣīkeśa-sevanam (CC Madhya 19.170), in svoja čutila poskusite vključiti v službo gospodarja čutov. Potem boste srečni.

Najlepša hvala.

Bhakte: Jaya Śrīla Prabhupāda.