SL/Prabhupada 1054 - Znanstveniki, filozofi, učenjaki - vsi so brezbožni
750522 - Conversation B - Melbourne
Prabhupāda: Združeni narodi so torej polomija in polomija bodo tudi ostali, ker niso zavestni Boga.
Bob Bourne: Mislim, da ni nujno, da propadejo.
Prabhupāda: Hmm?
Bob Bourne: Mislim, da ni nujno, da propadejo. Mislim... Mislim, da se stvari po svetu spreminjajo. Vprašanje je, katero pot izberejo.
Prabhupāda: Ne, kaj se spreminja? Ponovno se pripravljajo na vojno. Kje se kaj spreminja? Majhno izzivanje, pa je že lahko vojna.
Raymond Lopez: Da, ampak ljudje se zdaj spreminjajo. K vam prihajajo mladi ljudje, ki se prvič po toliko letih začenjajo zavedati in zanimati tudi za stvari izven svojega mesta, za svojo državo ali karkoli že imajo. Imate ljudi, mlade ljudi, ki se zanimajo za stvari kot je revščina. Zanima jih Bangladeš in tako dalje. To je dobro. Ampak kljub temu ima velik delež ljudi zamisel: "Jaz imam prav in poskrbel bom za svoje," ne da bi v ozir vzeli celotno sliko. In dokler imamo različne koncepte, različna prepričanja, menim, da bo zelo doseči tisto, o čemer govorite.
Prabhupāda: Da, najprej se je treba poenotiti v tem. To... V prvi vrsti bi morali biti vsi biti prepričani in jasno razumeti, da vse pripada Bogu. Ampak o Bogu nimajo nobene predstave. To je... Celotna, večina človeške družbe v tem trenutku je brezbožna, še posebej komunisti. Ne priznavajo. Znanstveniki, filozofi, učenjaki - vsi brezbožni. Znanstveniki se posebej ukvarjajo s tem, kako se upirati Bogu. Pravijo: "Znanost je vse. Vse lahko naredimo z znanostjo. Ni potrebe po Bogu." Huh?
Wally Strobes: Mislim, da ni več tako. So veliko bolj razsvetljeni.
Prabhupāda: Ne več?
Wally Strobes: No, mislim, v nekaterih krogih, da.
Prabhupāda: Tega prej ni bilo, zelo dobro je, če to spoznavajo.
Raymond Lopez: Ne morete pa reči, da znanstveniki delujejo tako, da nasprotujejo Božji volji.
Prabhupāda: Da, sami tako pravijo. Tako pravijo. O, da. Spoznal sem veliko znanstvenikov. Pravijo: "Vse bomo rešili z znanstvenim napredkom. To smo že storili." Tako govorijo.
Raymond Lopez: Ampak samo zato, ker pravijo....
Prabhupāda: Kot obstaja velika teorija, teorija kemije. Velik znanstvenik...Velik ali majhen, karkoli že je, prejel je Nobelovo nagrado.
Raymond Lopez: Je srednje velik. (smeh)
Prabhupāda: Huh?
Raymond Lopez: Srednje velikost.
Prabhupāda: Da. Oblikuje teorijo, da je življenje izšlo iz kemikalij, s preurejanjem kemikalij, kemijsko evolucijo. Darwinova teorija je tudi taka. To je njihova... Veliki, veliki znanstveniki so tako neumni, da pravijo, da je življenje prišlo iz materije. Kje je dokaz? Predaval je na Kalifornijski univerzi in tam je bil študent, moj učenec, ki ga je izzival: "Ali iz kemikalij lahko naredite življenje, če jih dobite?'" Odgovor je bil: "Tega ne morem reči." Zakaj? Uveljavljajo teorijo, da je življenje nastalo iz kemikalij. Znanost pomeni opazovanje in eksperiment. Zdaj pa eksperimentalno dokažite, da so kemikalije ustvarile življenje.
Raymond Lopez: Trudijo se. (smeh)
Prabhupāda: To je še ena neumnost. Ko se trudite postati odvetnik ali pravnik, to še ne pomeni, da ste pravnik. Ko ste še študent prava, ne morete reči: "Jaz sem pravnik" ali "odvetnik". Ne morete reči tega. Trudite se to postati, to je druga stvar. In ko se to trudijo postati, prevzemajo vlogo vodje. To je zavajajoče. To je opisano v Śrīmad-Bhāgavatamu - andhā yathāndhair upanīyamānāḥ (SB 7.5.31): "Slepec poskuša voditi veliko drugih slepcev." Kakšna je korist takega vodenja? Kako bo slepi vodja koristil drugim slepcem?
Bob Bourne: Beethoven je bil gluh.
Prabhupāda: Hmm?
Bob Bourne: Beethoven je bil gluh.
Prabhupāda: Kaj je to?
Madhuvisa: Beethoven, veliki skladatelj, je bil gluh.
Bob Bourne: No, vsaj del svojega življenja.
Raymond Lopez: Ali ljudje ne morejo delati dobro za voljo dobrote same?
Prabhupāda: Ampak saj ne vedo, kaj je dobro.
Raymond Lopez: Ampak obstajajo določene stvari...
Prabhupāda: Zato sem rekel slep. Ne vedo, kaj je dobro. Resnična dobrota je razumeti Boga. To je prava dobrota.
Raymond Lopez: Ampak obstajajo določene stvari, ki jih ne... Ki so dobre, ki jih lahko sprejmemo kot dobre same po sebi. Če na primer vidite staro gospo, ki jo zbije avto, greste k njej in ji pomagate. Tako menim, da so nekatere stvari dobre same po sebi in da bodo ljudje delovali in delali dobro, četudi ne poznajo koncepta Boga.
Prabhupāda: Ne. Le kako lahko delate dobro brez pravilne osnove? Prav kot je naš Madhudviṣa Mahārāja vaš dolžnik. Naredili ste dobre stvari v pravnih zadevah. Ampak le kako bi to lahko storili, če ne bi bili odvetnik? Le kako lahko delate dobro, četudi si to želite, če niste odvetnik?
Wally Strobes: Potem bi morali narediti veliko odvetnikov...
Prabhupāda: Ne, to je druga stvar. Govorim o vas. Če nekdo ne ve, kaj je dobro, kako bo potem deloval dobro? Najprej mora vedeti, kaj je dobro. Šele potem lahko naredi nekaj dobrega. Le kakšen je smisel v opičjem skakanju? Mora vedeti. Ker ste odvetnik, veste, kako delati z zakoni; in lahko naredite nekaj dobrega. Le kako pa bi laik, ki ni odvetnik, lahko naredil kaj dobrega? Vsakdo, ki se postavlja za dobronamernega vodjo družbe, mora najprej vedeti, kaj je dobro.