SL/Prabhupada 1066 - Nespametni ljudje mislijo, da je Vrhovna Resnica brezosebna



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Celotna ureditev je torej takšna, da je glavni stvarnik in vrhovni uživalec Vsevišnji Gospod. Živa bitja pa so samo Njegovi služabniki. S tem ko Mu služijo, tudi sama uživajo. Ta odnos je kot odnos med gospodarjem in služabnikom. Če je gospodar popolnoma zadovoljen, je samodejno zadovoljen tudi služabnik. To je zakon. Podobno bi morali zadovoljiti Vsevišnjega Gospoda, četudi si sami želimo biti stvarnik in uživalec materialnega sveta. V živih bitjih je ta želja je prisotna, ker je prisotna tudi v Vsevišnjem Gospodu. Gospod je ustvaril materialni pojavni svet.

Bhagavad-gītā razlaga, da popolno celoto sestavljajo vrhovni upravitelj, upravljana živa bitja, pojavni svet, večni čas in dejavnosti in podrobno opisuje vsakega od teh elementov. Vsi ti elementi skupaj se imenujejo Absolutna Resnica. Popolna celota ali Vrhovna Absolutna Resnica je torej popolna Božanska Osebnost, Śrī Kṛṣṇa. Razložil sem že, da je celotno stvarstvo pojavna oblika Njegovih različnih energij, On pa je popolna celota.

Bhagavad-gītā opisuje tudi brezosebni Brahman in pravi, da je tudi brezosebni Brahman podrejen popolni osebi. Brahmaṇo 'haṁ pratiṣṭhā (BG 14.27). Tudi brezosebni Brahman. Bolj nazorno je brezosebni Brahman opisan v Brahma-sūtri in sicer kot sijaj. Tako kot so sončni žarki sijaj planeta Sonce, podobno je brezosebni Brahman bleščeči sijaj Vrhovnega Brahmana ali Vsevišnje Božanske Osebnosti. Zato je spoznanje brezosebnega Brahmana nepopolno spoznanje absolutne popolne celote, prav tako tudi spoznanje Paramātme. Vse to je tudi opisano. Puruṣottama-yoga. Ko bomo brali poglavje o Puruṣottama-yogi, bomo razumeli, da je Vrhovna Osebnost, Puruṣottama, nad spoznanjem brezosebnega Brahmana in delnim spoznanjem Paramātme.

Vsevišnja Božanska Osebnost je sac-cid-ānanda-vigrahaḥ (Bs 5.1). Brahma-saṁhitā se začenja z besedami: īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ sac-cid-ānanda-vigrahaḥ/ anādir ādir govindaḥ sarva-kāraṇa-kāraṇam (Bs 5.1). "Govinda, Kṛṣṇa, je vzrok vseh vzrokov. On je prvobitni Gospod." Vsevišnja Božanska Osebnost je sac-cid-ānanda-vigrahaḥ. Spoznanje brezosebnega Brahmana je spoznanje Njegovega aspekta sat ali večnosti. Spoznanje Paramātme je spoznanje aspektov sat in cit, večnosti in vednosti. Tudi to je nepopolno spoznanje. Spoznanje Vsevišnje Božanske Osebnosti, Kṛṣṇe, pa je spoznanje vseh transcendentalnih aspektov, ki so sat, cit in ānanda v popolni vigrahi. Vigraha pomeni oblika. Vigraha pomeni oblika. Avyaktaṁ vyaktim āpannaṁ manyante mām abuddhayaḥ (BG 7.24). Nespametni ljudje mislijo, da je Vrhovna Resnica brezosebna, vendar On je oseba, transcendentalna oseba. To potrjujejo vsi vedski spisi. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). Kakor smo individualna živa bitja osebe in imamo svojo individualnost, je tudi Vrhovna Absolutna Resnica oseba. Spoznanje Božanske Osebnosti pomeni spoznanje vseh transcendentalnih aspektov: sat, cit in ānanda v popolni vigrahi. Vigraha pomeni oblika. Popolna celota ni brezoblična. Če bi bil Gospod brez oblike ali manj pomemben v kateremkoli drugem pogledu, potem ne bi mogel biti popolna celota. Popolna celota mora obsegati vse, kar je v okviru naše zaznave, pa tudi kar je izven naše zaznave. Sicer ni popolna. Popolna celota, Božanska Osebnost, ima brezmejne moči. Parāsya śaktir vividhaiva śrūyate (CC Madhya 13.65, açıklama). In Bhagavad-gītā tudi opisuje kako preko teh različnih energij deluje. Pojavni oziroma materialni svet, v katerem bivamo, je sam zase prav tako popolna celota. Pūrṇam idam (Śrī Īśopaniṣad, Invokacija). Po filozofiji sāṅkhye je štiriindvajset elementov, ki začasno obstajajo v obliki materialnega univerzuma, ustvarjenih tako, da proizvajajo vse potrebno za obstoj in vzdrževanje tega univerzuma. Za vzdrževanje univerzuma ni potrebna nobena dodatna zunanja oskrba. Čas trajanja univerzuma je določen z energijo popolne celote. In ko se čas izteče, je začasno stvarstvo po popolnem načrtu popolnega uničeno.