TR/Prabhupada 0646 - Yoga Sistemi Her Saçmalığı Yapmaya Devam Etmek Değildir

From Vanipedia


Yoga Sistemi Her Saçmalığı Yapmaya Devam Etmek Değildir
- Prabhupāda 0646


Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Prabhupāda: Kim okuyor?

Öğrenci: İkinci dize. Vazgeçiş dediğimiz şey, yogayla, yani kişinin kendini Yüce Ruh'a bağlamasıyla aynı şeydir. çünkü kişi duyusal zevklerden vazgeçene kadar bir yogi olamaz (BG 6.2).

Prabhupāda: Yoga pratiğinin anlamı budur. Yoga, katılmak (birleşmek) demektir. Şu anki, koşullu durumumuzda, Yüce Ruh'un ayrılmaz bir parçası olsak da, ondan ayrıyız. Şu örnekteki gibi; parmağın, vücudunun ayrılmaz bir parçasıdır, ama o kopar ya da kesilirse, hiçbir değeri kalmaz. Ama vücudunun parçası olduğu sürece değeri milyonlarca dolardan fazladır. Bir hastalığın olduğunda, onu iyileştirmek için harcayamayacağın para yoktur. Benzer biçimde biz de, şu anda maddi varoluşun koşullu durumunda Tanrı'dan ayrıyız. Bu yüzden Tanrı'dan bahsetmek, Tanrı'yı ve Tanrı'yla ilişkimizi anlamak konusunda isteksiziz. Biz bunun sadece zaman kaybı olduğunu düşünüyoruz. Bu toplantıdaki herkes, Kṛṣṇa bilinci tapınağı'nda Tanrı'dan bahsedildiğini biliyor. Ya da herhangi bir kilisede. İnsanlar çok fazla ilgi göstermiyor. Onlar, bunun ruhsal gelişim adına, ne denir, eğlence olduğunu, yoksa sadece vakit kaybı olduğunu düşünüyor. Bu zaman daha iyi biçimde, para kazanmak için kulanılabilir. Ya da bir klüpte, bir restoranda duyusal zevkleri tatmin etmekte kullanılabilir. Yani Tanrı'dan uzaklaşmak duyusal tatmindir. Duyusal zevklere çok bağımlı olanların yoga sistemi için uygun kişiler olmadıklarını söyleyebilirim. Yoga sisteminde, duyusal zevk tatmini için her şeyi yapıp, sonra meditasyona oturmak değildir. Bu en büyük aldatmacadır. Hiçbir anlamı yoktur. Yoga sistemi her şeyden önce hissetmek ve hisleri kontrol etmektir; yama niyama. Yoga pratiğinin sekiz farklı aşaması vardır. Yama, niyama, āsana, dhyāna, dhāraṇā, prāṇāyāma, pratyāhāra, samādhi. Bu bölümde her şeyden önce bunları konuşmalıyız. Rab Krsna size yoga sisteminin ne olduğunu öğretecek. Bu yüzden başlangıçta Rab Kṛṣṇa, duyusal zevklerin tatmininden vazgeçmeyen kimsenin bir yogi olamayacağını söylüyor. Yani, kendini duyusal zevklerin tatminiyle şımartan biri, anlamsızdır. Bir yogi değildir. Yogi olamaz. Yoga sisteminde mutlak bir bekarlık vardır; seks hayatı yoktur. Yoga sistemi budur. Kendini seks hayatıyla şımartan kimse yogi olamaz. Yogi denen bazı adamlar ülkenize gelip şöyle diyor: "Evet, ne isterseniz onu yapabilirsiniz. Meditasyon yapın. Sana bir mantra vereyim." Bunlar saçmalıktır. Burada, kişinin duyusal zevklerden vazgeçmeden bir yogi olamayacağına dair çok belirgin bir ifade var. İlk şart budur. Devam et.

Öğrenci: Üçüncü dize. "Sekiz aşamalı yoga sistemine yeni başlayan biri için, çalışmak sadece bir araç olmalıdır. Ve yogaya ulaşmış kişiler için de araç, tüm maddesel aktivitelerin bırakılması olmalıdır. (BG 6.3)."

Prabhupāda: Evet. İki aşama vardır. Biri, mükemmellik platformuna ulaşmak için yoga yapan kişi diğeri de mükemmellik platformuna ulaşmış kişidir. Kişi, henüz mükemmellik platformuna ulaşmamışsa ve bunu yapmaya çalışıyorsa o zaman yapılacak çok iş vardır. Örneğin āsana sistemi, yama, niyama. Genel olarak ülkenizde bir sürü yoga topluluğu var. Bu āsana sistemini gösteriyorlar. Nasıl oturulacağını, farklı duruşları. Bunun yardımı olur ama bu sadece, gerçek platforma geçme sürecinizin parçasıdır. Onlar sadece araçtır. Yoga sisteminde gerçekten mükemmelleşmek, bedensel jimnastik süreçlerinden farklıdır. İki aşama vardır. Bir aşama mükemmellik platformuna ulaşmaya çalışmaktır, ve diğer aşama da, mükemmellik platformuna ulaşmış kişininkidir.