TR/Prabhupada 1032 - Süreç Kendinizi Maddi Enerjiden Ruhsal Enerjiye Transfer Etmektir

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 1031
Sonraki Sayfa - Video 1033 Go-next.png

Süreç Kendinizi Maddi Enerjiden Ruhsal Enerjiye Transfer Etmektir
- Prabhupāda 1032


740628 - Lecture at St. Pascal's Franciscan Seminary - Melbourne

Madhudviṣa: İlahi Lütuflarına soru sormayı heyecanla bekliyor olabileceğinizi biliyorum. Yani herhangi bir soru varsa, elinizi kaldırıp şimdi sorularınızı sorabiliriz, isterseniz. (uzun duraksama) Soru yok mu? Bu da herkesin fikir birliğinde olduğu anlamına geliyor. (gülüşme)

Prabhupāda: Tam kabul. Bu güzel.

Misafir (1): Adananlarınız maddi varoluş hastalığının ötesine geçmeyi hedeflediğinizi söylüyor. Bunu yapmak için yönteminizin tam olarak ne olduğunu anlamadım, ancak bir kez bu hastalığın ötesine geçtiğinizde nihai sonucun ne olduğunu bana söyleyebilir misiniz.

Prabhupāda: Nedir?

Madhudviṣa: Kṛṣṇa bilincinde, süreç maddi varoluş hastalığının ötesine geçmek. BU sorunun ilk kısmı, "Bu nasıl yapılır?" Sorusunun ikinci kısmı, "Sürece başladıktan sonraki nihai sonuç nedir?"

Prabhupāda: Süreç kendinizi maddi enerjiden ruhsal enerjiye transfer etmektir. Biz enerjinin kontrolüdeyiz. Tanrının iki enerjisi var - maddi enerji ve ruhsal enerji. Biz de enerjiyiz. Bizler marjinal enerjiyiz. Dolayısıyla marjinal enerji yaptığımız tercihe göre maddi enerjinin ya da ruhsal enerjinin kontrolü altında kalabileceğimiz anlamına gelir. Marjinal... Tıpkı deniz kenarında bazen suyun sınırında, suyun karayı örttüğünü ve bazen de karanın açıldığını görmenize benzer. BUna marjinal konum denir. Benzer şekilde, biz canlı varlıklar da Tanrının marjinal enerjisiyiz. Dolayısıyla su altında kalabiliriz, maddi enerji anlamına gelir, ya da aynı zamanda açıkta, ruhsal enerji de kalabiliriz.